more_horiz
Wiadomości

Doszczętnie zniszczyli miasto, teraz chcą tam budować apartamentowce. Rosjanie zwożą posiłki do Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 20:55
- Rosyjscy najeźdźcy wkrótce rozpoczną rozbiórkę dzielnicy w leżącym na południu kraju mieście, aby zrobić miejsce dla apartamentów - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Ruiny Mariupola. Rosjanie chcą rozebrać całą dzielnicę i zbudować tam apartamentowce
Ruiny Mariupola. Rosjanie chcą rozebrać całą dzielnicę i zbudować tam apartamentowceFoto: Shutterstock/BY MOVIE

- Wiosną moskiewscy deweloperzy związani z federalnym rządem Rosji rozpoczną budowę mieszkań klasy "elite economy" w ramach programu kredytów hipotecznych na nieruchomości w Mariupolu - przekazał Andriuszczenko, ostrzegając, że w wyniku tego wiele osób straci swoje domy.

- Co z ludźmi? - zapytał i dodał: "A ludzie (wyszli) na ulice w poszukiwaniu nowego życia bez szans na przyszłość".

Kilka dni temu Andriuszczenko alarmował też, że do Mariupola Rosjanie przerzucają coraz więcej żołnierzy. "Ciężarówki z »siłą roboczą« zaczęły przyjeżdżać do Mariupola z Doniecka. Część z nich kieruje się do wsi Biłosarajśka Kosa (wieś nad Morzem Azowskim nieopodal Mariupola - red.). Tylko dziś rano do miasta przybyło 10 ciężarówek. W związku z »szybkim rozwojem« Mariupola w nowych »pensjonatach«, czyli koszarach, Rosjanie przeprowadzili dodatkowy nabór kucharzy i służby" - napisał na Telegramie Andriuszczenko.

Zagłada Mariupola

Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. Według ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 r. mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.

W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności.

Zobacz także:

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także