more_horiz
Wiadomości

Rośnie presja ze strony mafijnych gangów we Włoszech. Ostrzeżenia o wydatkowanie KPO

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 07:06
Wielomiliardowe inwestycje we Włoszech, przewidziane w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy oraz ogromne środku przeznaczone dla Rzymu w związku z przygotowaniami do Roku Świętego 2025, niosą ze sobą realne ryzyko, że do tych pieniędzy mogą przeniknąć gangi mafijne - ostrzega wymiar sprawiedliwości.
Istnieje ryzyko przeniknięcia mafii do środków z KPO i na Rok Święty
Istnieje ryzyko przeniknięcia mafii do środków z KPO i na Rok ŚwiętyFoto: Lena Si/Shutterstock

Na takie niebezpieczeństwo zwrócił uwagę prezes Sądu Apelacyjnego w Wiecznym Mieście Giuseppe Meliado w sprawozdaniu przedstawionym z okazji inauguracji nowego roku sądowego. Podkreślił, że "powolna i zagmatwana machina biurokratyczna jest głównym terenem dla takich zagrożeń".

"Równowaga między szybkością, przejrzystością i poddaniem środków finansowych skutecznym kontrolom, zwłaszcza prewencyjnym, stanowi główne antidotum" - wskazał sędzia Giuseppe Meliado, cytowany przez włoskie media.

Prezes sądu odnotował, że w Rzymie i całym stołecznym regionie Lacjum rośnie liczba procesów w sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej. To, jak zaznaczył, świadczy o zwiększającej się presji ze strony mafijnych gangów.

Władze Wiecznego Miasta poinformowały, że plan przygotowań do obchodów Roku Świętego przewiduje 87 robót o łącznej wartości 1,8 miliarda euro.

Czym jest Rok Święty?

Jubileusz w Kościele katolickim jest szczególnym rokiem łaski, w którym wierni mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Rok Święty 2000 roku, tzw. Wielki Rok Jubileuszowy, ogłosił Jan Paweł II z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Rok Święty 2016, jako Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, ogłosił papież Franciszek.

Tradycja wywodzi się jeszcze ze Starego Testamentu, zaś Kościół katolicki powrócił do tego w 1300 roku. Początkowo Rok Jubileuszowy miano obchodzić co 100 lat, później skrócono ten czas do 50 lat, znów skrócono do 33 (wiek życia Jezusa), by wreszcie w XV wieku ustalić okres między jubileuszami na 25 lat.

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także