more_horiz
Wiadomości

Rosyjski generał grozi Polsce i innym państwom NATO. Chodzi o możliwość przekazania myśliwców Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 12:32
- Jeśli lotniska państw NATO zostaną wykorzystane przez Ukrainę, staną się uzasadnionym celem dla sił zbrojnych Rosji - zagroził generał Jewgienij Burzyński. Lotniska w Polsce i Rumunii wymienił w rozmowie z propagandową rosyjską agencją Ria Novosti.
F-16 Fighting Falcon to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics, obecnie produkowany jest przez Lockheed Corporation.
F-16 Fighting Falcon to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics, obecnie produkowany jest przez Lockheed Corporation.Foto: shutterstock/Albert Beukhof

Wsparcie militarne dla Ukrainy jest tematem kolejnych rozmów państw NATO. Dostaw samolotów dla Ukrainy nie wyklucza Francja, o czym mówił prezydent kraju Emmanuel Macron podczas wizyty w Holandii. Szef państwa spotkał się tam z premierem Markiem Rutte. Jednym z głównych tematów rozmów była pomoc wojskowa dla Kijowa.

Myśliwce, ale pod pewnymi warunkami


- Zawsze podejmujemy decyzje w zależności od trzech kryteriów. Po pierwsze musi to być pożyteczne dla ukraińskiej armii, mając na uwadze czas szkolenia i wysyłki. Po drugie - nieeskalowanie. Sprzęt, który przekażemy nie może zostać wykorzystany do uderzenia w rosyjskie terytorium. Trzecie kryterium to nieosłabianie zdolności obronnej francuskiej armii - oświadczył Macron.

We wtorek minister Reznikow ma rozmawiać w Paryżu z Macronem oraz z francuskim ministrem obrony Sebastienem Lecornu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska uzgadnia z sojusznikami działania dotyczące dalszego wspierania Ukrainy i nie wykluczył przekazywania Kijowowi samolotów. Ta wypowiedź, podobnie jak słowa Macrona spotkała się z pozytywnym komentarzem Andrija Jermaka, szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Trwają działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 - podkreślił Jermak.

Z kolei amerykański prezydent Joe Biden pytany w poniedziałek o to, czy USA przekażą Ukrainie myśliwce F-16, odpowiedział krótko: "Nie".

"Lotniska NATO staną się uzasadnionym celem"

O możliwości przekazania Ukrainie myśliwców grzmi też rosyjska propaganda. Generał Jewgienij Burzyński, były szef departamentu współpracy międzynarodowej w rosyjskim ministerstwie obrony zagroził, że "lotniska NATO staną się uzasadnionym celem dla sił rosyjskich, jeśli zostaną udostępnione do bazowania ukraińskich samolotów bojowych".

- Jeśli kraje NATO zdecydują się na zaangażowanie sił powietrznych, mogą one rozpocząć działania z pobliskich lotnisk NATO np. w Rumunii i Polsce. W tym przypadku jestem absolutnie przekonany, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego, stają się one legalnym celem do pokonania - mówił.

Dodał, że ma to związek ze zniszczeniem ukraińskich lotnisk przez siły rosyjskie w lutym zeszłego roku.

Czytaj również:

pg,pap,tvp info

Zobacz także

Zobacz także