more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: wspieramy się z Łotwą, zwłaszcza dziś, gdy rosyjski potwór znów wyciąga drapieżne łapy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 17:10
Andrzej Duda składa wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wizytę w Republice Łotwy. Para prezydencka spotkała się tam m.in. z Polonią. Prezydent wręczył odznaczenia zasłużonym dla podtrzymania polskiego dziedzictwa kulturowego. Przypomniał, że Polacy ramię w ramię z Łotyszami bronili się przed Sowietami. Jak dodał, dziś, w obliczu rosyjskiego zagrożenia, wspieramy się szczególnie.
Prezydent Duda na Łotwie: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży
Prezydent Duda na Łotwie: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwyciężyFoto: PAP/Andrzej Lange

Andrzej Duda mówił podczas spotkania o relacjach między Polską i Łotwą. Podkreślił, że nasze kraje są razem w NATO, w UE.

- Wspieramy się bardzo mocno, zwłaszcza wspieramy się bardzo mocno w tym ostatnim czasie, gdy ten potwór ze Wschodu rosyjski znowu powstaje i wyciąga swoją drapieżną łapę po to, by zagarnąć kolejne narody. Rzucił się na naszych sąsiadów z Ukrainy, naszych kiedyś współrodaków w Rzeczypospolitej, tej wielkiej Rzeczypospolitej, i chcąc im odebrać dziś niepodległość, suwerenność, życie, wolność samostanowienia - podkreślił.

"Dzielimy się z Ukraińcami zarówno chlebem, jak i bronią"

Prezydent podziękował władzom Łotwy i wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc walczącej Ukrainie. Zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Łotwa są silnie zaangażowane w pomoc dla Ukraińców.

- Dzielimy się, jak często podkreślam, chlebem, ale też i bronią. Dzielimy się po prostu tym, co mamy. Niektórzy ludzie dzielą się swoimi domami, oddając miejsce u siebie tym, którzy uszli z Ukrainy przed wojną. Wierzę w to głęboko, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu, dzięki także i determinacji sąsiadów, narodów dawnej Rzeczypospolitej, Ukraina zwycięży, Ukraińcy pokonają wroga, który ponownie okazał się wrogiem znienawidzonym, niestety - mówił Andrzej Duda. 

Zaznaczył, iż mówi "niestety", "bo przecież chcielibyśmy wszyscy móc żyć z Rosją, z Rosjanami w pokoju, w spokoju, móc się swobodnie rozwijać, móc prowadzić handel, budować swe życie i zamożność, razem. Niestety, jak widać, nie da się, bo napadają, rabują, zabijają, chcą odebrać wolność".

"Łotewscy Polacy nie zapomną o swoich korzeniach"

Podczas uroczystości prezydent wręczył Polakom mieszkającymi na Łotwie odznaczenia państwowe, srebrne i złote krzyże Orderu Odrodzenia Polski, oraz polskie flagi.

- Są to odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugie - za podtrzymywanie tu, na Łotwie, polskiej tradycji, kultury - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

Prezydent zapowiedział, że Polska i Łotwa podpiszą umowę międzypaństwową o współpracy w dziedzinie kultury i oświaty. Jak mówił, dzięki umowie łotewscy Polacy nie zapomną o swoich korzeniach.

Jutro prezydent Andrzej Duda spotka się łotewskim prezydentem Egilsem Levitsem. Prezydentowi w czasie trzydniowej wizyty towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Posłuchaj
00:24 12175824_1 (1).mp3 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z łotewskimi Polakami (IAR) 

Czytaj także:

asp

kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także