more_horiz
Wiadomości

Prawa terrorystów przedkładane nad bezpieczeństwo obywateli? Chaos w niemieckich służbach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 17:45
Prawa terrorystów są przedkładane nad bezpieczeństwo niemieckich obywateli, a Federalna Służba Wywiadu jest coraz częściej zdana na informacje z drugiej ręki - ostrzegają August Hanning i Gerhard Schindler, byli szefowie wywiadu.
Chaos w niemieckich służbach. Zagrożenie dla państwa?
Chaos w niemieckich służbach. Zagrożenie dla państwa?Foto: shutterstock.com/Mo Photography Berlin

Możliwości niemieckiego wywiadu są od kilku lat systematycznie ograniczane - uważa dwóch byłych szefów wywiadu.

August Hanning i Gerhard Schindler sądzą, że prawa terrorystów są przedkładane nad bezpieczeństwo niemieckich obywateli, a Federalna Służba Wywiadu jest coraz częściej zdana na informacje z drugiej ręki.

Według byłych szefów służby wywiadu BND jej reforma znacznie utrudniła działanie niemieckich służb za granicą i naraża państwo na niebezpieczeństwo. Ich niepokój budzi tzw. ustawa G10, która niedawno weszła w życie. W 2020 r. Trybunał Konstytucyjny przyznał przebywającym za granicą i obserwowanym przez BND obcokrajowcom takie same prawa jak obywatelom Niemiec.

- Jednym pociągnięciem pióra 7,5 miliarda ludzi na świecie posiada podstawowe prawa niemieckiej ustawy zasadniczej - na domiar złego pociągnięciem wykonanym przez niemiecki trybunał. Tego jeszcze nie grali - oburzył się Gerhard Schindler.

Chaos w niemieckich służbach. Zagrożenie dla państwa?

Wtóruje mu August Hanning, który kierował niemieckim wywiadem do 2005 r. - Trudno nie powstrzymać się od obaw, że prawa te znajdą zastosowanie także wobec terrorystów lub bojówek, planujących ataki na żołnierzy Bundeswehry. Prawa terrorystów są przedkładane nad bezpieczeństwo niemieckich obywateli - ocenił August Hanning.

Gerhard Schindler stwierdził, że BND została "stopniowo upolityczniona". W 2016 r. musiał zrezygnować z funkcji szefa wywiadu z powodu tzw. afery podsłuchowej NSA. Okazało się wtedy, że kanclerz Angela Merkel była latami podsłuchiwana przez amerykański wywiad.

Posłuchaj
00:55 12175774_1.mp3 B. szefowie BND: niemiecki wywiad jest upolityczniony i ograniczony w działaniu - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Już wtedy Gerhard Schindler zaznaczył, że miał "ręce skute w biurokratyczne kajdany". Była kanclerz mianowała na jego miejsce swojego zaufanego Brunona Kahla, który do dziś stoi na czele BND.

Czytaj także:


IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także