more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie wojska ostrzelały Kramatorsk. Są ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 23:46
Rośnie bilans ofiar wieczornego ostrzału budynków mieszkalnych w Kramatorsku na Ukrainie. Według najnowszych informacji podanych przez miejscową policję, co najmniej trzy osoby zginęły, a 20 zostało rannych. Wcześniej informowano o zniszczeniu jednego budynku mieszkalnego, teraz doszły doniesienia o poważnym uszkodzeniu siedmiu kolejnych.
Rosyjskie wojska ostrzelały Kramatorsk, są ofiary
Rosyjskie wojska ostrzelały Kramatorsk, są ofiaryFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

"Dwie godziny temu rosyjscy okupanci uderzyli rakietą w budynek mieszkalny w centrum miasta i doszczętnie go zniszczyliNa miejscu pracują ratownicy, policjanci i służby komunalne, przeszukują gruzy zniszczonego domu. Jest prawdopodobne, że pod nimi mogą znajdować się ludzie"- informuje we wpisie na telegramie Pawło Kyryłenko, szef donieckiej administracji obwodowej.

Zapowiada, że będzie informował o postępach akcji ratowniczej. Kramatorsk to miasto na wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim.

"Jak za czasów sowieckich"

Łamanie przez Rosję międzynarodowych konwencji, dotyczących prowadzenia wojen, wynika między innymi z jej sowieckiej przeszłości - zauważył socjolog Mateusz Fałkowski.

- W czasach sowieckich Rosja pomijała wszelkie konwencje, to znaczy podpisywała je, ale się do nich nie stosowała - powiedział polski socjolog. - Można więc mówić, że obecna taktyka czy sposób prowadzenia wojny przez Rosję ma zakorzenienie w sowieckiej przeszłości - podkreślił Mateusz Fałkowski.

Niezależni analitycy wojskowi od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zwracają uwagę, że żołnierze Władimira Putina próbują wymusić na władzach w Kijowie rozpoczęcie rokowań pokojowych, stosując terror wśród ludności cywilnej. W ocenie analityków, zabójstwa, gwałty i rozboje są dokonywane za zgodą moskiewskiego reżimu, a kremlowscy propagandyści nawołują do brutalności wobec Ukraińców i grożą przemocą innym sąsiadom Rosji, w tym Polakom.

Czytaj także:

dn/jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także