more_horiz
Wiadomości

Analityk PISM: Rosjanie prawdopodobnie szykują się do kolejnej dużej ofensywy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 14:09
Analityk do spraw Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Anna Maria Dyner powiedziała, że Rosjanie prawdopodobnie szykują się do kolejnej dużej ofensywy na terytorium Ukrainy. Atak może nastąpić w wielu miejscach frontu, jednak ponowne uderzenie na Kijów jest w tym momencie mało prawdopodobne.
Anna Dyner z PISM o spodziewanej rosyjskiej ofensywie na Ukrainie
Anna Dyner z PISM o spodziewanej rosyjskiej ofensywie na UkrainieFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreśliła w rozmowie z IAR, że celem rosyjskiej ofensywy jest zarówno przejęcie inicjatywy na froncie, jak i uspokojenie nastrojów w rosyjskim społeczeństwie.

- Wygląda na to, że Rosja najpewniej wiosną będzie chciała przeprowadzić dużą ofensywę. To również ważne z politycznego punktu widzenia, coraz częściej podnoszone są głosy, że nie udało się dotąd osiągnąć żadnego z celów - powiedziała Anna Maria Dyner.

Kluczowe natarcie

Analityk PISM podkreśla, że atak może nastąpić w kilku miejscach jednocześnie, jednak tylko jedno natarcie będzie kluczowe. W tym momencie mało prawdopodobny jest atak na Kijów z terytorium Białorusi.

Posłuchaj
00:27 12177040_2.mp3 Anna Maria Dyner podkreśliła, że celem rosyjskiej ofensywy jest zarówno przejęcie inicjatywy na froncie, jak i uspokojenie nastrojów w rosyjskim społeczeństwie (IAR)

- Na razie nie obserwujemy formowania żadnego znacznego rosyjskiego ugrupowania na terytorium Białorusi. Bez tego trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek natarcie - powiedziała Anna Maria Dyner.

Posłuchaj
00:27 12177040_1.mp3 W tym momencie mało prawdopodobny jest atak na Kijów z terytorium Białorusi (IAR)

O spodziewanej rosyjskiej ofensywie mówią także ukraińskie władze. Może ona nastąpić w najbliższych tygodniach. Najbardziej prawdopodobne jest, że Rosjanie uderzą w Donbasie. Zdaniem ukraińskich ekspertów Rosjanie mogą nasilić także ataki również w obwodzie zaporoskim, aby osłaniać główne uderzenie.

Czytaj także:

IAR/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także