more_horiz
Wiadomości

"Przygotowują się do zniszczenia całej Ukrainy". Macierewicz o nowej ofensywie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:37
Antoni Macierewicz podkreślił, że Zachód musi wziąć pod uwagę plany Rosji. Dodał, że czynią to Stany Zjednoczone, Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej. - Europa Zachodnia w tej sprawie jest otwarta na presję rosyjską - zauważył w Programie 1 Polskiego Radia.
Antoni Macierewicz ocenił, że do rosyjskiej ofensywy może do niej dojść zanim na Ukrainę dotrą zachodnie czołgi
Antoni Macierewicz ocenił, że do rosyjskiej ofensywy może do niej dojść zanim na Ukrainę dotrą zachodnie czołgiFoto: Shutterstock.com/ShapikMedia

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że Rosja przygotowuje się do zniszczenia całej Ukrainy. Jego zdaniem prawdopodobna jest kolejna rosyjska ofensywa.

Ofensywa na przełomie lutego i marca?

Antoni Macierewicz podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że może do niej dojść na przełomie lutego i marca, jeszcze zanim na Ukrainę dotrą zachodnie czołgi. Jak zaznaczył, wszystkie informacje w sprawie rosyjskich i ukraińskich działań są częścią negocjacji, które trwają z Zachodem, przywołują opinię publiczną i jej zaangażowanie we wsparcie Ukrainy.

Niemcy i Francja poddawane presji, by ograniczyć pomoc dla Ukrainy

Gość "Sygnałów dnia" powiedział, że Polska i Europa Środkowa oraz USA są punktami odniesienia, które decydują o wsparciu Ukrainy. Jego zdaniem na Niemcy i Francję jest nakładana presja, żeby wymusiły ograniczenie pomocy udzielanej przez Waszyngton. "Prorosyjska jest formacja niemiecko-francuska, oddziałująca na część Unii Europejskiej. W zależności od tego, jak ten proces przebiegnie, tak będzie zrealizowana ofensywa bądź jej brak. Rosjanie przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy przed przekazaniem Ukrainie zwłaszcza czołgów i innego sprzętu. Są gotowi, żeby rozpocząć tę akcję w końcu lutego" - wyjaśnił.

Posłuchaj
00:32 12180667_1.mp3 Antoni Macierewicz o spodziewanej rosyjskiej ofensywie na Ukrainie

Polska istotna dla obrony Europy

Gość Jedynki przypomniał o zapowiedzi szefa komitetu obrony Wielkiej Brytanii, że w Polsce "zacznie być budowany główny punkt odniesienia produkcji zbrojeniowej dla obrony Europy". "To bardzo ważna decyzja zarówno w wymiarze wojskowym, produkcyjnym, jak i politycznym" - podkreślił.

Według ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa Rosja planuje potężną ofensywę, mobilizuje bardzo dużą liczbę żołnierzy. Uważa, że rosyjska ofensywa prawdopodobnie skoncentruje się na dwóch obszarach - wschodniej Ukrainie oraz na południu, a działania chce przeprowadzić w okolicy 24 lutego, czyli rocznicy pełnoskalowego ataku na Ukrainę.

Zobacz także:

PR1/PAP/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także