more_horiz
Wiadomości

Rosjanie znów naśladują praktyki z czasów nazistowskich Niemiec. Okupanci palą ukraińskie książki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 10:35
Rosyjscy okupanci konfiskują na tymczasowo kontrolowanych terenach Ukrainy książki w języku ukraińskim i spalają je w kotłowniach. To praktyka rodem z czasów nazistowskich Niemiec - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Zamach na ukraińską kulturę. Rosyjscy okupanci konfiskują i palą książki w kotłowniach
Zamach na ukraińską kulturę. Rosyjscy okupanci konfiskują i palą książki w kotłowniachFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Książki są wycofywane ze zbiorów bibliotek, w tym z zasobów szkół. W miejscowości Roweńki odnotowano przypadek spalania ukraińskiej literatury w kotłowniach. Wcześniej tzw. ministerstwo edukacji samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej przesłało do władz miejscowości i kierowników placówek oświatowych na tym terenie zarządzenie, nakazujące usunięcie z bibliotek szkolnych 365 konkretnych książek wydanych po ukraińsku.

"Literatura nazistowska"

Do postanowienia dołączono listę pozycji, które powinny zostać wycofane - czytamy na łamach rządowego serwisu. Wszystkie ukraińskie publikacje są klasyfikowane przez Rosjan jako literatura "nazistowska", chociaż to właśnie palenie książek nieodłącznie kojarzy się z III Rzeszą - zauważyło Centrum.

W ciągu minionej doby lotnictwo ukraińskie przeprowadziło pięć nalotów na miejsca koncentracji personelu i sprzętu wojskowego sił rosyjskich oraz dwa naloty na ich przeciwlotnicze systemy rakietowe. Jednostki wojsk rakietowych i artylerii Sił Obronnych Ukrainy uderzyły w punkt kontrolny, trzy punkty z siłą roboczą Rosjan, kompleks rakiet przeciwlotniczych oraz magazyn paliwa i smarów.

Czytaj też:

PAP/pj

Zobacz także

Zobacz także