more_horiz
Wiadomości

Białoruś: koszmar współpracownika Biełsatu. Jest nękany w łagrze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 16:35
Uładzimir Mackiewicz, filozof i publicysta, który przebywa w kolonii karnej w Szkłowie (obwód mohylewski), został na trzy miesiące przeniesiony z otwartego bloku do więziennej celi. Jak informuje Biełsat, jest to forma prześladowania więźniów politycznych przez reżim Alaksandra Łukaszenki.
Uładzimir Mackiewicz. Na antenie telewizji Biełsat filozof prowadził program Rozmowa
Uładzimir Mackiewicz. Na antenie telewizji Biełsat filozof prowadził program "Rozmowa"Foto: belsat.eu

"Więzień polityczny Uładzimir Mackiewicz od miesiąca przetrzymywany jest w »pomieszczeniu o charakterze celi«, czyli de facto celi więziennej. Ma tam spędzić kolejne dwa miesiące" - alarmuje Biełsat.

Portal przypomina, że więźniowie polityczni przebywają przeważnie w wieloosobowych salach na otwartych blokach. Mogą przy tym m.in. wychodzić na zewnątrz czy korzystać z biblioteki. 

Osadzonemu w celi przysługuje z kolei tylko pół godziny spaceru dziennie, a nie jest on zwolniony z pracy przymusowej w fabryce. Ponadto Mackiewicz - jak podaje Biełsat - nie dostaje listów od najbliższych, gdyż zatrzymuje je cenzura.

Filozof i publicysta

Uładzimir Mackiewicz ma 67 lat. Jest filozofem i publicystą współpracującym z Biełsatem. Zajmuje się zagadnieniami białoruskiej idei narodowej. Był m.in. pomysłodawcą Latającego Uniwersytetu, serii wykładów ważnych białoruskich intelektualistów, które - jak mówił portalowi "Deutsche Welle" politolog Andrej Jahorau - miały kształtować i wydobywać białoruską myśl, pokazywać, "co myśli Białoruś".

Jedną z ostatnich zainicjowanych przez niego akcji była kampania "Świeży wiatr" w 2019 roku w proteście przeciwko nowym planom integracji Rosji i Białorusi. Jak mówił w sierpniu ub.r. niezależny politolog Andrej Jahorau, Mackiewicz przewidywał już wtedy, że może dojść do anschlussu Białorusi, który potem mają legitymizować wybory i zmiany w konstytucji. Jak zaznaczył politolog, wówczas nikt nie wierzył, że integracja ma mieć element polityczny, jednak władze wkrótce same to potwierdziły. W jego ocenie Mackiewicz zainspirował wiele osób do obrony niezależności Białorusi.

Jak zaznaczają białoruskie media niezależne, pracował nad "narodową ideą Białorusi", to jest takim pojmowaniem, by widzieć w niej kraj ważny, znaczący. Wspierał tworzenie Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji na Białorusi. Jest wyznania kalwińskiego. Z więzienia wzywał do czytania swoich listów otwartych z krytyką działań władz. Pisał, że został uwięziony właśnie za tę krytykę.

Został zatrzymany przez KGB 4 sierpnia 2021 roku. 26 czerwca 2022 roku został skazany na pięć lat ciężkiej kolonii karnej.

Zobacz także:

Zobacz także: rzecznik MSZ Łukasz Jasina w PR24

jp/Biełsat/PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także