Białoruś: koszmar współpracownika Biełsatu. Jest nękany w łagrze

Uładzimir Mackiewicz, filozof i publicysta, który przebywa w kolonii karnej w Szkłowie (obwód mohylewski), został na trzy miesiące przeniesiony z otwartego bloku do więziennej celi. Jak informuje Biełsat, jest to forma prześladowania więźniów politycznych przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

2023-02-05, 16:35

Białoruś: koszmar współpracownika Biełsatu. Jest nękany w łagrze
Uładzimir Mackiewicz. Na antenie telewizji Biełsat filozof prowadził program "Rozmowa". Foto: belsat.eu

"Więzień polityczny Uładzimir Mackiewicz od miesiąca przetrzymywany jest w »pomieszczeniu o charakterze celi«, czyli de facto celi więziennej. Ma tam spędzić kolejne dwa miesiące" - alarmuje Biełsat.

Portal przypomina, że więźniowie polityczni przebywają przeważnie w wieloosobowych salach na otwartych blokach. Mogą przy tym m.in. wychodzić na zewnątrz czy korzystać z biblioteki. 

Osadzonemu w celi przysługuje z kolei tylko pół godziny spaceru dziennie, a nie jest on zwolniony z pracy przymusowej w fabryce. Ponadto Mackiewicz - jak podaje Biełsat - nie dostaje listów od najbliższych, gdyż zatrzymuje je cenzura.

Filozof i publicysta

Uładzimir Mackiewicz ma 67 lat. Jest filozofem i publicystą współpracującym z Biełsatem. Zajmuje się zagadnieniami białoruskiej idei narodowej. Był m.in. pomysłodawcą Latającego Uniwersytetu, serii wykładów ważnych białoruskich intelektualistów, które - jak mówił portalowi "Deutsche Welle" politolog Andrej Jahorau - miały kształtować i wydobywać białoruską myśl, pokazywać, "co myśli Białoruś".

REKLAMA

Jedną z ostatnich zainicjowanych przez niego akcji była kampania "Świeży wiatr" w 2019 roku w proteście przeciwko nowym planom integracji Rosji i Białorusi. Jak mówił w sierpniu ub.r. niezależny politolog Andrej Jahorau, Mackiewicz przewidywał już wtedy, że może dojść do anschlussu Białorusi, który potem mają legitymizować wybory i zmiany w konstytucji. Jak zaznaczył politolog, wówczas nikt nie wierzył, że integracja ma mieć element polityczny, jednak władze wkrótce same to potwierdziły. W jego ocenie Mackiewicz zainspirował wiele osób do obrony niezależności Białorusi.

Jak zaznaczają białoruskie media niezależne, pracował nad "narodową ideą Białorusi", to jest takim pojmowaniem, by widzieć w niej kraj ważny, znaczący. Wspierał tworzenie Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji na Białorusi. Jest wyznania kalwińskiego. Z więzienia wzywał do czytania swoich listów otwartych z krytyką działań władz. Pisał, że został uwięziony właśnie za tę krytykę.

Został zatrzymany przez KGB 4 sierpnia 2021 roku. 26 czerwca 2022 roku został skazany na pięć lat ciężkiej kolonii karnej.

Zobacz także:

Zobacz także: rzecznik MSZ Łukasz Jasina w PR24

jp/Biełsat/PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej