more_horiz
Wiadomości

Coraz większe problemy w Syrii po trzęsieniu ziemi. AFP: bojownicy Państwa Islamskiego uciekli z więzienia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 05:28
Około 20 podejrzanych bojowników Państwa Islamskiego (IS) uciekło z syryjskiego więzienia podczas buntu po trzęsieniu ziemi, które wstrząsnęło regionem w poniedziałek, poinformowała AFP opierając się na lokalnych, anonimowych, źródłach.
Kolejne problemy Syrii po trzęsieniu ziemi
Kolejne problemy Syrii po trzęsieniu ziemiFoto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W więzieniu wojskowym Rajo, położonym w pobliżu granicy z Turcją w północno-zachodniej Syrii, jest około 2 000 więźniów, w tym blisko 1 300 podejrzanych o walkę dla Państwa Islamskiego, podało źródło AFP.

Po trzęsieniu ziemi, które dotknęło Rajo, więźniowie rozpoczęli bunt i przejęli kontrolę nad częściami więzienia", "Około dwudziestu więźniów uciekło (…) Uważa się, że są członkami IS" – powiedziało źródło AFP.

"Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH), londyńska organizacja pozarządowa posiadająca rozległą sieć źródeł w kraju ogarniętym wojną, potwierdziła wystąpienie buntu, ale stwierdziła, że nie jest w stanie stwierdzić, czy jacyś więźniowie uciekli.

Trzęsienie ziemi

Agencja humanitarna AFAD poinformowała, że w Turcji z powodu trzęsienia ziemi zginęło już 2921 osób. Łącznie z ofiarami z Syrii to 4365 osób. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zginęło nawet 20 tysięcy osób.

Do pierwszego trzęsienia ziemi doszło wczoraj około 4:30 nad ranem czasu miejscowego. Drugie trzęsienie zanotowano około 13:00. Ziemia trzęsie się cały czas, zanotowano setki wstrząsów wtórnych. Łącznie obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów.

Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Bierze w niej udział około 10 tysięcy ratowników tureckich, ale pomoc zaoferowało 45 krajów, w tym Polska. Po północy samolot z członkami grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Poland wylądował na lotnisku w tureckim Gaziantep. Do Turcji poleciało 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów, aby uczestniczyć w akcji ratowniczo-poszukiwawczej.

Szpitale w Turcji i Syrii są przepełnione, niektóre trzeba było ewakuować, gdyż wstrząsy naruszyły konstrukcję budynków.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu o sile 7,4 stopnia doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule.

Czytaj też:

PAP/IAR/as

Zobacz także

Zobacz także