more_horiz
Wiadomości

Tysiące ofiar po trzęsieniu ziemi w Turcji. Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 17:29
Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi po trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. Z najnowszych informacji wynika, że w sumie w obu państwach zginęło ponad 2300 osób. Bilans ofiar ciągle rośnie, tysiące osób jest też rannych.
Prezydent Andrzej Duda wysłał do prezydenta Turcji Recepa Erdogana depeszę kondolencyjną w związku z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło ten kraj
Prezydent Andrzej Duda wysłał do prezydenta Turcji Recepa Erdogana depeszę kondolencyjną w związku z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło ten krajFoto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH

"Proszę przyjąć, panie prezydencie, najszczersze kondolencje i wyrazy solidarności. W związku z tragicznymi skutkami tego wydarzenia pragnę przekazać na pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku, życząc jednocześnie rannym szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej.

Tysiące ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

O świcie w południowej Turcji doszło do wstrząsu o magnitudzie 7,9 w skali Richtera. Po nim nastąpiło wiele równie silnych wstrząsów wtórnych. Trzęsienie ziemi swoim oddziaływaniem objęło także północną Syrię.

W Turcji liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1498. Rannych jest blisko 8 tysięcy osób. Zawaliło się blisko 3 tysiące budynków. W 10 tureckich prowincjach na tydzień zamknięto szkoły. Nieczynne są lotniska w kilku miastach, w tym w Gaziantep i Hatay.

W Syrii odnotowano 810 ofiar śmiertelnych, z czego 430 w części kraju kontrolowanej przez rząd w Damaszku, a 380 na obszarach zdominowanych przez rebeliantów. Rannych jest łącznie 2315 osób.

W kraju zawaliło się kilkaset budynków, tysiące zostało uszkodzonych. Szkoły będą zamknięte w całej Syrii do końca tygodnia. Nie działa rafineria Banijas, która została uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi.

Ponowne trzęsienie ziemi w czasie akcji ratunkowej

Krótko po południu miejscowego czasu, ok. ośmiu godzin po pierwszym trzęsieniu ziemi miejsce miał kolejny bardzo silny wstrząs. Epicentrum drugiego trzęsienia znajdowało się w rejonie Elbistanu niedaleko Gaziantep. Miejscowi sejsmolodzy podkreślają, że nie były to wstrząsy wtórne, których po pierwszym trzęsieniu zanotowano w Turcji i w Syrii ponad 40, ale nowe trzęsienie ziemi.

Szpitale w Turcji i Syrii są przepełnione, niektóre trzeba było ewakuować, gdyż wstrząsy naruszyły konstrukcję budynków.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu o sile 7,4 stopnia doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule.

Posłuchaj
00:51 Cegielski IAR.mp3 Kilkadziesiąt krajów zaoferowało Turcji i Syrii pomoc po jednym z najbardziej tragicznych trzęsień ziemi w historii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Polscy strażacy lecą do Turcji

Łącznie obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Pomoc w niej zaoferowało 45 krajów, w tym Polska. Polscy strażacy jeszcze w poniedziałek ruszają z pomocą poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji.

Jak poinformował Komendant Główny Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak, do pomocy w Turcji leci grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR. Będzie się składać z 76 strażaków, którym będzie pomagać osiem psów ratowniczych.

Rzecznik komendanta głównego państwowej straży pożarnej Karol Kierzkowski powiedział Polskiemu Radiu, że głównym zadaniem polskich strażaków jest poszukiwanie osób znajdujących się pod gruzami.

- Mamy kamery wziernikowe, videofony, ale najbardziej skuteczną metodą jest poszukiwanie przez psy ratownicze, które bardzo szybko lokalizują i wtedy możemy przejść do wydobycia osób poszkodowanych, rannych z budynków. Do tego potrzebny jest sprzęt do przecinania konstrukcji betonowych, żelbetonowych czy ceglanych. To wszystko ze sobą zabieramy - mówił Karol Kierzkowski.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:51 Fedusio IAR.mp3 Grupa polskich strażaków i ratowników medycznych udaje się do Turcji, by pomagać zaginionym i ofiarom trzęsienia ziemi. Relacja Michała Fedusio (IAR)

IAR/jmo/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także