more_horiz
Wiadomości

Ambasador Polski przy UE dla Polskiego Radia: od kilku tygodni nie toczą się prace nad sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 06:38
Ambasador Polski przy Unii Europejskiej krytykuje opóźnianie prac nad sankcjami wobec Rosji. Andrzej Sadoś w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że Komisja, choć zapowiedziała restrykcje na początku stycznia, do tej pory nie przedstawiła projektu dziesiątego pakietu.
Andrzej Sadoś wskazuje na potrzebę szybkiego nakładania kolejnych sankcji na Rosję
Andrzej Sadoś wskazuje na potrzebę szybkiego nakładania kolejnych sankcji na RosjęFoto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Szwecja, kierująca pracami Unii, odwołuje natomiast kolejne spotkania ambasadorów poświęcone restrykcjom.

- Głównym celem sankcji jest osłabienie rosyjskiego potencjału wojennego. Potrzebujemy sankcji. Mamy na stole bardzo dobre propozycje Polski i Litwy konkretnych rozwiązań sankcyjnych. Nie rozumiemy, dlaczego od kilku tygodni nie toczą się prace, jeśli chodzi o przygotowanie projektów regulacji sankcyjnych. Ukraina codziennie płaci najwyższą cenę, cenę życia swoich obywateli. Naszą rolą w Brukseli powinno być bez zbędnej zwłoki kontynuowanie prac nad regulacjami sankcyjnymi - podkreślił ambasador Polski przy Unii.

Nie ma na co czekać

Skrytykował też zapowiedzi Komisji Europejskiej, że kolejne restrykcje mają być gotowe na 24 lutego, pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę. Polska uważa, że sankcje powinny być nakładane natychmiast.

Ambasador zwrócił uwagę, że od 10 stycznia, kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała nowy pakiet restrykcji, na Ukrainie zginęło ponad pół tysiąca osób, kolejnych kilkaset ukraińskich dzieci zostało nielegalnie porwanych i wywiezionych w głąb Rosji, straty ukraińskiej infrastruktury przekroczyły półtora miliarda euro.

Próby łagodzenia

Jako oburzające uznał też próby łagodzenia restrykcji wobec Białorusi. Chodzi o zabiegi Portugalii, a także Belgii i Holandii, które, powołując się na bezpieczeństwo żywnościowe, chcą wyłączyć nawozy z unijnych sankcji.

Sprzeciw zgłasza przede wszystkim Litwa, o czym informowała w ubiegłym tygodniu brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jeden z litewskich dyplomatów powiedział Beacie Płomeckiej, że takie wyłączenie będzie się wiązało ze skreśleniem z listy sankcyjnej kilku oligarchów zajmujących się handlem nawozami. Przypomniał też, że już raz transport białoruskich towarów przez Litwę omal nie skończył się politycznym trzęsieniem ziemi i odejściem z rządu kilku ministrów.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:33 sadoss.mp3 Andrzej Sadoś o powolnym procesie nakładania sankcji na Rosję przez Unię Europejską (IAR)

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także