more_horiz
Wiadomości

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Drastycznie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 23:40
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii wzrosła do ponad 7800. Poinformowały o tym władze obu krajów. To najbardziej tragiczny taki kataklizm dla obu krajów od kilkuset lat.
Trzęsienie ziemi w Turcji. Drastycznie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych
Trzęsienie ziemi w Turcji. Drastycznie wzrosła liczba ofiar śmiertelnychFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Według francuskiej agencji AFP 5894 osoby zginęły w Turcji, 1932 w Syrii, co w sumie daje 7826 ofiar śmiertelnych. Tureckie władze twierdzą, że trzęsienie dotknęło obszar aż 110 tysięcy kilometrów kwadratowych, co można porównać do jednej trzeciej Polski. Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba zabitych w trzęsieniach może przekroczyć 20 tysięcy.

Tysiące osób, które straciły domy, są teraz w bardzo trudnej sytuacji. Wiele z nich śpi pod gołym niebem albo w samochodach przy temperaturach poniżej zera stopni.

Polska pomoc

Ratownicy z kilkunastu krajów zmagają się teraz z czasem, by uratować ludzi, którzy są pod gruzami. - Teraz w obszarze dotkniętym kataklizmem pracuje 60 tysięcy osób. Doceniamy też, że miliony osób z całego kraju zgłaszają się na miejsce jako wolontariusze - mówi Orhan Tahar, szef tureckiej agencji do spraw katastrof naturalnych.

Wśród ratowników są także Polacy.

Czytaj także:

dz/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także