more_horiz
Wiadomości

Tragiczne trzęsienie ziemi. Prezydent Turcji przybędzie na miejsce epicentrum

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 09:42
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan uda się dzisiaj na miejsce epicentrum poniedziałkowego trzęsienia ziemi. Erdogan odwiedzi Pazarcik w prowincji Kahramanmaraş.
Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową
Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodowąFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Turecki przywódca uda się również do graniczącej z Syrią prowincji Hatay, położonej nad Morzem Śródziemnym. Według ostatnich informacji w Turcji i Syrii w wyniku kataklizmu zginęło 8 tysięcy 700 osób. Ponad 6 tysięcy 200 - w Turcji, blisko 2 i pół tysiąca - w Syrii.


Posłuchaj
00:43 cegła 08.02.2023.mp3 Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

W 10 prowincjach w Turcji, dotkniętych przez trzęsienie ziemi, obowiązuje stan wyjątkowy.
W poniedziałek rano w środkowo-południowej Turcji doszło do dwóch potężnych trzęsień ziemi o magnitudzie - odpowiednio - 7,8 i 7,5. Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową

Polscy strażacy

Polskim strażakom udało się uratować kolejną, dziewiątą już osobę po trzęsieniu ziemi w Turcji. Informację przekazał na Twitterze komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Uratowaną jest 13-letnia dziewczynka. - Nasza grupa cały czas w akcji. Kolejna bardzo dobra informacja. Brawo - napisał komendant. To dziewiąta osoba ocalona przez polskich ratowników.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Strażacy z Polski pracują bez wytchnienia

Pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilku zasypanych, do których polscy strażacy starają się dotrzeć.

We wtorek przed północą Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że strażakom udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę.

Rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski przekazał w nocy, że w ramach polskiej grupy HUSAR Poland, we wtorek do godziny 24.00 czasu polskiego (lokalnie 2.00) pracowały cztery zespoły - Alfa, Bravo, Charlie, Delta, każdy po 15 ratowników z Polski. Wspomagają ich specjalne wyszkolone psy.

Polska grupa poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15 komendant główny PSP poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszą osobę, a przed godz. 18 - kolejną. Po godz. 19.00 komendant przekazał na Twitterze, że uratowano trzecią osobę.

Polscy strażacy pracują w Turcji od wtorku

Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych). Do Turcji wybiera się także grupa ratowników górniczych.

Czytaj również:

IAR/pp/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także