more_horiz
Wiadomości

Koalicja ws. czołgów Leopard. Minister obrony Niemiec zapowiada spotkanie z polskim szefem MON

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 17:00
- Umówiliśmy się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, że w przyszłym tygodniu spotkamy się wspólnie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Na to spotkanie zaprosimy również kraje, które będą tworzyły koalicję czołgów Leopard - przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius.
Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w środę ze swoim niemieckim odpowiendikiem Borisem Pistoriusem
Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w środę ze swoim niemieckim odpowiendikiem Borisem PistoriusemFoto: BENJAMIN WESTHOFF / Reuters / Forum

Niemiecki polityk przebywa w środę w Warszawie, gdzie spotkał się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem oraz z szefem BBN Jackiem Siewierą. Podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami, Boris Pistorius podkreślał wagę działania na rzecz wsparcia Ukrainy, "zwłaszcza niemieckiego i europejskiego, jak również amerykańskiego".

Pomagamy jako Niemcy z oczekiwanymi dostawami czołgów Leopard 1A5, które przyjadą z zasobów przemysłowych z Holandii, Belgii i Danii. To bardzo pozytywny rozwój sytuacji, że w ten sposób podniesiemy zdolności obronne Ukrainy - powiedział minister obrony Niemiec.

- Również z Polską mamy wspólny projekt, a mianowicie - dostarczymy leopardy 2A6, Polska - 2A4 i uzgodniliśmy z kolegą Mariuszem [Błaszczakiem - red.], że wspólnie z Ołeksijem Reznikowem, ministrem obrony Ukrainy, spotkamy się w przyszłym tygodniu i zaprosimy te kraje na to spotkanie, które będą tworzyły koalicję czołgów Leopard 24A - zapowiedział.

Jak jednocześnie ocenił, to nie jest jeszcze cel. - Dołączą do nas kolejne państwa. Chodzi o to, by zebrać w tej koalicji jak najwięcej krajów - zaznaczył.

Wojna na Ukrainie. Wsparcie od Zachodu

Boris Pistorius przypomniał również, że w trakcie swojej niedawnej wizyty na Ukrainie spotkał się z ukraińskimi żołnierzami przechodzącymi szkolenie z obsługi niemieckiego sprzętu wojskowego - w tym czołgów Leopard oraz przeciwlotniczych pojazdów Gepard, które Niemcy przekazały Ukrainie w październiku i listopadzie 2022. Jak wskazał, obecnie ukraińscy żołnierze udają się na poligon w Münster, gdzie będą się uczyć obsługi czołgów Leopard.

Niemiecki polityk powiedział, że Ukraińcy "dają Rosji lekcję, jeśli chodzi o zdecydowanie i odwagę". - Z pokorą i wielkim szacunkiem patrzę na dokonania Ukrainy - podkreślił, dodając, że spotkania z ukraińskimi żołnierzami uświadomiły mu, jak ważne jest wsparcie Ukrainy przez kraje NATO.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:54 12190158_1.mp3 Spotkanie ministrów obrony Polski i Niemiec - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Zobacz także: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także