more_horiz
Wiadomości

Olbrzymie środki finansowe UE dla Polski. Komisarze przypominają jednak o konkretnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 17:30
Unijni komisarze gratulują Polsce rekordowych środków na politykę spójności, ale przypominają jednocześnie o konieczności spełnienia warunków przy wdrażaniu programów. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się oficjalna inauguracja unijnej perspektywy finansowej dla Polski - nasz kraj ma otrzymać 76,5 miliarda euro w ramach budżetu do 2027 roku.
Unijni komisarze gratulują Polsce rekordowych środków na politykę spójności, ale przypominają jednocześnie o konieczności spełnienia warunków przy wdrażaniu programów
Unijni komisarze gratulują Polsce rekordowych środków na politykę spójności, ale przypominają jednocześnie o konieczności spełnienia warunków przy wdrażaniu programówFoto: PAP/Mateusz Marek

Komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit powiedział, że to środki między innymi na rozwój regionalny, programy społeczne, a także zieloną energię.

- Pierwsza transformacja dotyczy oczywiście przekształcenia w nową gospodarkę. Ta obecna wciąż opiera się na paliwach kopalnych, szczególnie węglu. Musimy wspólnie załagodzić zmiany klimatu, to wymaga od nas wszystkich zasadniczych zmian w gospodarce, a także w naszym społeczeństwie - apelował Nicolas Schmitt.

Start programów operacyjnych

Inauguracja perspektywy finansowej do 2027 roku nie oznacza, że Polska otrzyma 76,5 miliarda euro w całości. System wygląda tak, że Bruksela zwraca pieniądze na podstawie faktur przesłanych po realizacji programów operacyjnych. Te mogą być już inicjowane.

Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira zaznaczyła, że do pełnego wdrożenia potrzeba również określonych działań ze strony Polski. - Teraz jest czas na podjęcie potrzebnych reform opartych na wzmocnieniu zdolności administracyjnych, szczególnie na poziomie regionalnym i lokalnym. To także sfinalizowanie podstawowych warunków, które pozwolą Polsce jak najlepiej wykorzystać wiele możliwości w ramach programów spójności i Instrumentu Wsparcia Technicznego - wyjaśniła unijna komisarz.

Posłuchaj
00:54 12190293_1.mp3 Rekordowe 76,5 mld euro dla Polski z funduszy UE, Bruksela gratuluje i wzywa do reform (Karol Daromoros/IAR)

Wątpliwością, którą przedstawiała Komisja Europejska, jest przestrzeganie przez Polskę Karty Praw Podstawowych. W przypadku nierozwiązania tej kwestii Bruksela może opóźniać zwrot za płatności w ramach funduszy. W ramach poprzednich perspektyw finansowych Komisja oceniała każdy program osobno.

Odrębną pulą środków - około 35 miliardów euro - jest Krajowy Plan Odbudowy. Polska nadal czeka na odblokowanie tych pieniędzy.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także