more_horiz
Wiadomości

Polska największym beneficjentem Funduszu Spójności. Premier Morawiecki: to duży sukces naszego rządu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:30
W nowej unijnej perspektywie finansowej do Polski wpłynęło już ok. 5 mld zł - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy, impuls na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości Polski - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki: w nowej perspektywie finansowej do Polski wpłynęło już ok. 5 mld zł
Premier Mateusz Morawiecki: w nowej perspektywie finansowej do Polski wpłynęło już ok. 5 mld złFoto: PAP/Mateusz Marek

- Otwierając dzisiaj [środa - red.] tę nową perspektywę finansową, jednocześnie symbolicznie dokonujemy nowego otwarcia w rozwoju Polski (...). Nowe środki są już aktywne, już wpływają do Polski pierwsze zaliczki. Konkretnie wpłynęło już około 5 mld zł - powiedział szef rządu, podczas uroczystej inauguracji perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, która odbywała się na Zamku Królewskim w Warszawie

Premier wyjaśnił, że z tej kwoty 3 mld zł wpłynęło na różne programy centralne, a około 2 mld zł na programy regionalne. - Środki unijne cały czas szerokim strumieniem płyną do Polski. Jest to duży sukces negocjacyjny naszego rządu - dodał.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności, czyli funduszu, który pozwala szybciej i w bardziej zrównoważony sposób się rozwijać. - Dla nas ten aspekt rozwoju jest szalenie ważny. To dla nas znak firmowy naszej polityki społecznej, polityki gospodarczej - przekazał. - Nie było wcześniej tak wielkiego udziału w inwestycjach publicznych - drogowych, infrastrukturalnych, służby zdrowia, edukacji - udziału środków budżetu centralnego, jak dzisiaj - stwierdził.

Dodał, że Polska przestaje być "rezerwuarem taniej siły roboczej". - To, co Polska cierpiała, niestety, ten model rozwoju dyfuzyjno-polaryzacyjny przez 20-25 lat, pierwszych lat naszej historii po upadku komunizmu. Dzisiaj rozwijamy się dużo, dużo bardziej równomiernie i ogromna w tym również zasługa środków unijnych i środków budżetu centralnego - ocenił.

Zrównoważony rozwój gospodarczy Polski

Jak wskazał szef rządu, Polska jest europejskim hubem pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy, a także strategicznym partnerem dla wielu krajów europejskich i państw NATO.

- Dzięki polityce naszego rządu, gospodarka Polski wchodzi na poziom najlepiej rozwiniętych gospodarek europejskich. Wzrost PKB jest jednym z najszybszych w Unii Europejskiej. Jak porównamy ostatni kwartał przed COVID-19 - czyli powiedzmy IV kwartał 2019 roku i ostatni kwartał minionego roku - to jesteśmy w czołówce krajów europejskich, w absolutnej szpicy krajów europejskich, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, w czasie, w którym na Europę spadły wszystkie nieszczęścia: najpierw pandemia, potem inflacja, wysokie ceny surowców energetycznych, wreszcie wojna za naszą wschodnią granicą - powiedział.

Posłuchaj
00:19 12189607_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o wykorzystaniu środków unijnych (IAR) 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że dodatkowy "zastrzyk finansowy" środków unijnych zostanie wykorzystany pod kątem realizacji różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych. - Chcemy zapewnić wyższy i zrównoważony standard rozwoju cywilizacyjnego. Chcemy więcej energii odnawialnej, czystej energii, dzięki której nie będziemy musieli palić drogiego, kolumbijskiego węgla - bo nie palimy już rosyjskiego węgla - dzięki, któremu nie będziemy musieli używać drogiego, katarskiego, amerykańskiego czy norweskiego gazu i innych bardzo drogich dzisiaj węglowodorów z ropą naftową na czele - wskazał.

Czytaj także:

"Polityka PiS najlepszą dla Polski"

Szef rządu podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej środki unijne będą przeznaczane na projekty środowiskowego, nowe technologie i na coraz lepiej płatne miejsca pracy. - Polska sprawiedliwa, nowoczesna, przyjazna do życia i innowacyjna, odporna na kryzysy i niezależna gospodarczo - taką ojczyznę budujemy - podkreślił, dodając, że unijne środki z nowej perspektywy są kolejnym impulsem rozwojowym - impulsem na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości.

Mateusz Morawiecki wyraził też przekonanie, że "polityka społeczno-gospodarcza rządu PiS, która polega na zrównoważonym rozwoju, wpartym również środkami unijnymi, jest najbardziej sprawiedliwą i najlepszą polityką dla Polski".

Szef rządu nawiązał też do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, przypominając, że są to pieniądze na łagodzenie negatywnych skutków gwałtownej zmiany polityki energetycznej w szczególności na transformację regionów węglowych. - Tym wsparciem obejmujemy nie tylko woj. śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie, ale także kolejne województwa: małopolskie i łódzkie - wymienił.

Fundusze unijne

Fundusz Spójności został ustanowiony w 1994 r. i udostępnia środki na projekty z zakresu ochrony środowiska oraz na projekty w ramach sieci transeuropejskich w tych państwach członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie sięga 90 proc. średniej unijnej. W latach 2014-2020 Polska w ramach Funduszu otrzymała środki o wysokości 23 207,9 mln euro.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest instrumentem finansowym w ramach polityki spójności służącym zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Fundusz ten ma ułatwić wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Zobacz także: Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także