more_horiz
Wiadomości

Zełenski w Paryżu. Macron: Francja pomoże Ukrainie odnieść zwycięstwo w walce z rosyjską inwazją

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 22:59
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został powitany w Pałacu Elizejskim przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclarza Niemiec Olafa Scholza. - Francja jest zdecydowana pomóc Ukrainie w zwycięstwie i przywróceniu jej uzasadnionych praw - powiedział Emmanuel Macron.
Prezydent Francji E.Macron: Francja pomoże Ukrainie odnieść zwycięstwo w walce z rosyjską inwazją
Prezydent Francji E.Macron: Francja pomoże Ukrainie odnieść zwycięstwo w walce z rosyjską inwazjąFoto: PAP/EPA/Sarah Meyssonnier / POOL

Pałac Elizejski poinformował w komunikacie, że spotkanie będzie okazją "do ponownego wyrażenia niezachwianego wsparcia Francji i Europy dla Ukrainy". Paryż zapowiada też "kontynuowanie ścisłej współpracy, umożliwiającej sprawne i szybkie odpowiadanie na prośby wyrażone przez Kijów" - głosi oświadczenie biura francuskiego prezydenta.

- Francja jest zdecydowana pomóc Ukrainie w zwycięstwie i przywróceniu jej uzasadnionych praw - powiedział Emmanuel Macron przed kolacją z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Dodał, że Paryż "kontynuuje wysiłki” w celu dostarczenia broni do Kijowa.

- Nie można było pozwolić Rosji wygrać tej wojny - powiedział Emmanuel Macron.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział podczas konferencji, że Europa i Stany Zjednoczone "będą wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją tak długo, jak to będzie konieczne". Dodał, że jedzie jutro do Brukseli z jasnym przekazem: Ukraina należy do rodziny europejskiej"

Pierwsza wizyta

To pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy we Francji od czasu inwazji rosyjskiej na jego kraj. Francuscy obserwatorzy zwracają uwagę, że dochodzi do niej dokładnie rok po wizycie Emmanuela Macrona w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski przyleciał do Paryża prosto z Londynu, gdzie spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i wygłosił przemówienie w parlamencie. Został też przyjęty przez króla Karola III.

W czwartek spodziewana jest jego wizyta w Brukseli. Prezydent Ukrainy ma zaapelować jutro do unijnych przywódców na szczycie o dostawy broni - tak mówią jego współpracownicy, którzy już są w Brukseli i którzy spotkali się z grupą korespondentów. Była wśród nich brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Wizyta w belgijskiej stolicy ma być też okazją dla Wołodymyra Zełenskiego do dwustronnych rozmów z przywódcami krajów członkowskich. Przed szczytem ukraiński prezydent ma wystąpić na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim.

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także