more_horiz
Wiadomości

Rośnie bilans ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii. Zginęło ponad 17 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 12:20
Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnego trzęsienia ziemi, które w poniedziałek dotknęło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię przekroczyła 17 tys. Cały czas trwa akcja ratunkowa.
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi przekroczyła 16 tys.
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi przekroczyła 16 tys.Foto: Yurttas Cemal/Demiroren Visual Media/ABACA/PAP

Liczba ofiar poniedziałkowych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii wzrosła do 17 tysięcy 176-ciu. Według oficjalnych danych, w Turcji zginęło 14 tysięcy 14 osób, a w Syrii 3 tysiące 162 osoby. Dodano, że w akcji ratunkowej bierze udział ponad 110 tys. osób. Tureckich ratowników wspierają ekipy z kilkudziesięciu państw świata, w tym z Polski.

Z kolei najnowszy bilans ofiar śmiertelnych w Syrii to 3162 - podała w czwartek nad ranem AFP. Liczba ta obejmuje zabitych na terenach kontrolowanych przez reżim w Damaszku i obszarach zajmowanych przez rebeliantów i opiera się na oficjalnych źródłach rządowych oraz na danych od służb medycznych.

Mimo prowadzonej operacji ratunkowej, którą utrudnia mroźna pogoda, maleją szanse na odnalezienie w gruzach żywych osób - zaznacza agencja AP. Dodaje, że setki tysięcy osób są pozbawione dachu nad głową i musi mierzyć się z zimnem, chroniąc się w samochodach, prowizorycznych obozach lub nocując pod gołym niebem.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Skutkami kataklizmu może być dotknięte nawet 23 mln ludzi - oceniła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W samej Turcji to 13 mln osób - powiadomił prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan.

- W tego typu akcjach ratunkowych najważniejsze są pierwsze 72 godziny - w pierwszej dobie po trzęsieniu ziemi szanse na uratowanie uwięzionych w rumowiskach wynoszą 74 proc., po 72 godz. spadają do 22 proc., w piątej dobie po kataklizmie wynoszą już 6 proc. - powiedział agencji AP Steven Godby, ekspert od klęsk żywiołowych z angielskiego Nottingham Trent University.

Trzęsienie ziemi w Turcji, które zniszczyło tysiące budynków w pasie rozciągającym się na 330 km - od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir - miało miejsce w poniedziałek o godz. 2.17 czasu polskiego. Epicentrum wstrząsów o magnitudzie 7,8 znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras, na północy zachód od miasta Gaziantep.

Również w poniedziałek, o godz. 11.24 czasu polskiego, miało miejsce drugie trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się kilkadziesiąt kilometrów na północ od pierwszego. Jego magnituda wynosiła 7,5 - podała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS). Agencja AFAD informowała o ponad 700 wstrząsach wtórnych.


Posłuchaj
00:25 12191339_1.mp3 Polscy strażacy ratują w Turcji kolejne osoby (IAR)

 

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także