more_horiz
Wiadomości

Szef WHO przybył do Aleppo. Na własne oczy zobaczył ogrom zniszczeń

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 17:30
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - Tedros Adhanom Ghebreyesus, przybył do syryjskiego miasta Aleppo, mocno dotkniętego trzęsieniem ziemi, które spustoszyło kilka regionów Syrii i sąsiedniej Turcji - poinformowała syryjska agencja informacyjna Sana.
Szef WHO w Aleppo. Miasto i jego mieszkańcy mocno ucierpieli po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi
Szef WHO w Aleppo. Miasto i jego mieszkańcy mocno ucierpieli po poniedziałkowym trzęsieniu ziemiFoto: PAP/EPA/SANA HANDOUT

Tedros na lotnisku poinformował, że WHO przekazała Syrii blisko 37 ton środków ratownictwa medycznego, kolejny transport jest już w drodze, a 30 ton sprzętu i lekarstw przyleci w niedzielę (12.02).

- Wizyta pana Tedrosa jest ważna, aby zobaczył szkody spowodowane przez trzęsienie ziemi, a także braki w sprzęcie medycznym i lekach w szpitalach - powiedział syryjski minister zdrowia Hassan al-Ghabach, którego rząd dopiero w czwartek zgodził się na dostarczanie międzynarodowej pomocy również na tereny kontrolowane przez rebeliantów.

"To nie terroryści"

Ludzie pod gruzami to nie terroryści - powiedział stacji Sky News dowódca grupy rebeliantów HTS Abu Mohammad Al-Julani. - Ludzie, którzy zginęli w trzęsieniu ziemi, nie byli terrorystami, byli niewinnymi cywilami. Były to kobiety i dzieci, więc mylenie kwestii humanitarnych z polityką jest dużym problemem - dodał.

Inny rozmówca stacji z terenów Syrii nie objętych kontrolą rządu, który w trzęsieniu ziemi stracił syna, powiedział: "Kto nam pomaga? W Turcji dostają wszystko. Zbudowali specjalny most powietrzny, aby sprowadzić pomoc z całego świata, ale nam nikt nie przychodzi z pomocą".

Trzęsienie ziemi w poniedziałek o świcie, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, i jego gwałtowny wstrząs wtórny w poniedziałek rano spowodowały śmierć ponad 25 401 osób, w tym ponad 3553 w Syrii, głównie na północy kraju.

Czytaj też:

PAP/pj

Zobacz także

Zobacz także