more_horiz
Wiadomości

Kolejne złe informacje z Syrii. Po trzęsieniu ziemi, kraj zmaga się z cholerą

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 16:26
22 osoby zmarły na cholerę w Syrii, po tym gdy na terenach, które trzy tygodnie temu nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, stwierdzono zakażenia tą chorobą. Informacje przekazali kontrolujący, dotknięte katastrofą północno-zachodnie obszary kraju, rebelianci.
22 osoby zmarły na cholerę w Syrii, po tym gdy na terenach, które trzy tygodnie temu nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, stwierdzono zakażenia tą chorobą
22 osoby zmarły na cholerę w Syrii, po tym gdy na terenach, które trzy tygodnie temu nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, stwierdzono zakażenia tą chorobąFoto: Shutterstock/Mohammad Bash

Wspomagani przez Zachód działający w regionie najbardziej dotkniętym trzęsieniem ziemi z początku lutego ratownicy, powołując się na źródła medyczne, poinformowali także o 568 ofiarach bliżej nieokreślonych innych infekcji, do których doszło w wyniku zniszczenia przez kataklizm zasobów wodnych i infrastruktury cywilnej.

Wysokie ryzyko

20 lutego Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało, że ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi jest wysokie z powodu utrudnionego dostępu do wody pitnej oraz braku odpowiedniej opieki nad poszkodowanymi, z których część jest ciężko rannych. W opublikowanycm wówczas komunikacie ECDC prognozowało, że epidemia może rozwinąć się w ciągu 2-4 tygodni.

ECDC ostrzegło również przed możliwością rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem zapalenia wątroby - WZW A, wirusami przewodu pokarmowego - norowirusami czy powodującymi problemy gastryczne rotawirusami.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także