more_horiz
Wiadomości

"Wojsko musi wzmacniać gotowość bojową". Chiny zwiększają wydatki na obronność

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 05:15
Siły zbrojne Chin muszą wzmocnić gotowość bojową - oświadczył premier kraju Li Keqiang w sprawozdaniu wygłoszonym na otwarcie sesji parlamentu w Pekinie. Budżet obronny ChRL wzrośnie w 2023 roku o 7,2 proc. do 1,55 bln juanów (224 mld USD).
Siły zbrojne Chin muszą wzmocnić gotowość bojową  oświadczył w niedzielę premier kraju Li Keqiang
Siły zbrojne Chin muszą wzmocnić gotowość bojową – oświadczył w niedzielę premier kraju Li KeqiangFoto: Shutterstock/Hung Chung Chih

Wzrost wydatków na siły zbrojne jest większy niż przedstawiony w tym samym sprawozdaniu cel wzrostu PKB na bieżący rok, który określono na "około 5 proc." Jest to również ósmy z rzędu jednocyfrowy wzrost budżetu obronnego; w poprzednim roku wzrósł on o 7,1 proc., licząc rok do roku.

Wydatki na armię

Wydatki Chin na zbrojenia są bacznie obserwowane w stolicach okolicznych krajów i w Waszyngtonie, które starają się odczytać, jak szybko Pekin będzie próbował modernizować swoją armię. Władze ChRL podkreślają, że wydatki te służą wyłącznie celom obronnym.

- Nasze siły zbrojne, skupiając się na celach na stulecie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2027 roku, powinny pracować na rzecz wykonywania operacji wojskowych, wzmocnić gotowość bojową i podnieść zdolności militarne – powiedział Li w sprawozdaniu na rozpoczęcie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Zmiany w państwie

OZPL zatwierdzi zmiany w administracji państwowej, wynikające z ubiegłorocznego XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Przywódca partii i kraju Xi Jinping sięgnie najpewniej po trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL, a nowym premierem zostanie prawdopodobnie jego bliski współpracownik Li Qiang, który na zjeździe KPCh został drugim pod względem rangi dygnitarzem partii.

Chiny posiadają jedną z największych armii świata pod względem liczby żołnierzy. W ostatnich latach pod rządami Xi prowadziły również szeroko zakrojoną kampanię jej modernizacji, opracowując systemy rakietowe, myśliwce o obniżonej wykrywalności czy lotniskowce. Chińskie wojsko zwiększało też aktywność na okolicznych morzach, w tym na spornym Morzu Południowochińskim i w okolicach Tajwanu, co prowadziło do napięć w relacjach z USA i krajami regionu.

Budżet wojskowy ChRL jest ponad trzy razy mniejszy niż wydatki militarne Stanów Zjednoczonych, choć wielu dyplomatów i zagranicznych ekspertów jest zdania, że oficjalne dane z Pekinu są zaniżone.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także