more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda na konferencji ONZ w Katarze: w Polsce wierzymy w równy dostęp do edukacji

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 13:00
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych w Katarze. Ma tam poruszyć kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. W pierwszym panelu, któremu współprzewodniczył, Andrzej Duda mówił o powszechnym dostępie do edukacji. Polski przywódca na marginesie Konferencji spotkał się z prezydentami Palestyny Mahmudem Abbasem oraz Republiki Malawi Lazarusem Chakwerą.
Prezydent Andrzej Duda współprowadził panel, podczas którego mówił o powszechnym dostępie do edukacji
Prezydent Andrzej Duda współprowadził panel, podczas którego mówił o powszechnym dostępie do edukacjiFoto: Marek Borawski/KPRP/twitter.com/prezydentpl

Andrzej Duda współprzewodniczył panelowi tematycznemu wysokiego szczebla, poświęconemu kwestii wspierania mieszkańców z państw najsłabiej rozwiniętych. Będzie także jednym z głównych mówców w panelu poświęconym tematyce rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich, odbywającego się na marginesie Konferencji Forum Sektora Prywatnego. Prezydent wystąpi również w debacie generalnej Konferencji.

Prezydent Andrzej Duda w Katarze: wierzymy w równy dostęp do edukacji

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Katarze w panelu tematycznym wysokiego szczebla dot. inwestowania w ludzi z państw najsłabiej rozwiniętych. Prezydent wystąpił w roli współprzewodniczącego.

- Rozwój ludzki jest szczególnie istotnym filarem architektury międzynarodowej - mówił prezydent. - Rozwój ludzki w najsłabiej rozwiniętych krajach jest inwestycją nie tylko w tych ludzi, ale przede wszystkim w o wiele bardziej bezpieczny i stabilny świat dla wszystkich - dodał.

Andrzej Duda zwracał uwagę na dużą rolę, jaką odgrywa edukacja i wykształcenie dla przyszłości społeczeństw. - Dobrzy nauczyciele i dobry program nauczania w szkołach przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa i są pewnego rodzaju inwestycją w nasze społeczeństwo - mówił.

Jako przykład kraju z równym dostępem do edukacji podał Polskę. - W Polsce wierzymy, że równy dostęp do edukacji najbardziej efektywnie ujawni talenty młodzieży i poprawi jej sytuację ekonomiczną. Dlatego mamy bogaty wybór programów stypendialnych - Stefana Banacha, Stanisława Ulama czy Ignacego Łukasiewicza. Mogą z nich korzystać także studenci z najsłabiej rozwiniętych krajów - mówił Andrzej Duda podczas panelu.

Posłuchaj
00:26 Duda IAR.mp3 Prezydent: w Polsce wierzymy, że równy dostęp do edukacji najbardziej efektywnie ujawni talenty młodzieży i poprawi sytuację ekonomiczną (IAR)

"Trzeba inwestować w ludzi młodych"

Andrzej Duda podczas panelu mówił także, że nie wolno utracić potencjału tkwiącego w młodych. - Inwestowanie w młodych ludzi, który są otwarci na wiedzę, a ich głowy pełne marzeń, jest szczególnie ważne - podkreślał.

- Nikt nie może być pozbawiony takich marzeń, bo równy dostęp do edukacji może być warunkiem rozwoju ekonomicznego i społecznego w państwach najsłabiej rozwiniętych i włączenia lokalnych społeczności do działań na rzecz pokoju i stabilnego rozwoju. Panie i panowie! Osiągnięcie tego, że nikt nie będzie żył bez możliwości zaspokojenia swoich potrzeb, wymaga wspólnych i konkretnych kroków - zaznaczył.

Posłuchaj
00:30 Duda IAR (2).mp3 Andrzej Duda: panie i panowie! Osiągnięcie tego, że nikt nie będzie żył bez możliwości zaspokojenia swoich potrzeb, wymaga wspólnych i konkretnych kroków (IAR)

Podczas konferencji w Dosze prezydent poruszy też problem bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego, a także kwestię kryzysu migracyjnego.

Polska przedstawi swoje spojrzenie na rosyjską agresję na Ukrainę

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski mówił, że obecność prezydenta w Katarze umożliwi poruszenie kwestii wojny na Ukrainie i jej konsekwencji, a także rywalizacji gospodarczej.

Jak dodał, z polskiego punktu widzenia konferencja ma trzy ważne wymiary. Po pierwsze stwarza okazję, żeby przedstawić polski punkt widzenia na rosyjską agresję na Ukrainę, ponieważ kraje najmniej rozwinięte znajdują się na celowniku propagandy i dezinformacji rosyjskiej. Ambasador wskazywał, że wojna odbija się również na rynku żywności i energii.

- Są to państwa najsłabiej rozwinięte, ale niekoniecznie biedne. Mają nieraz ogromny potencjał gospodarczy i są bogate w surowce naturalne. Dlatego stały się przedmiotem ostrej rywalizacji między światowymi potęgami o interesy gospodarcze, w tym inwestycyjne, batalii o surowce, a także wpływy polityczne. Rosja wchodzi tam z Wagnerem (grupa rosyjskich najemników, którzy biorą udział m.in. w agresji na Ukrainę, ale też w państwach afrykańskich) i interesami geopolitycznymi - zaznaczył.

Polska oferta dla krajów najmniej rozwiniętych

Za drugi istotny dla Polski czynnik w trakcie konferencji Szczerski uznał fakt, że jako uczciwy i otwarty partner, bez ukrywanego programu, bagażu kolonialnego i historycznego, Polska będzie mogła zaoferować najmniej rozwiniętym krajom doświadczenia swojej transformacji gospodarczej i potencjał inwestycyjny.

Trzeci ważny dla Polski element ambasador wiązał z tym, że nasz kraj kandyduje do najważniejszej w ONZ, po Radzie Bezpieczeństwa i Radzie Praw Człowieka, Rady Gospodarczo-Społecznej. - Dla prezydenta Andrzeja Dudy udział w forum w Katarze tworzy możliwość prowadzenie rodzaju kampanii, w której pokaże, że Polska jest zaznajomiona z problemami krajów najsłabiej rozwiniętych. Stanowi to zatem element promowania polskiej kandydatury do Rady Gospodarczo-Społecznej - powiedział Krzysztof Szczerski.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:57 Drążkiewicz IAR.mp3 Prezydent rozpoczyna roboczą, dwudniowa wizytę w Katarze. W stolicy tego kraju - Dosze - weźmie udział w V Konferencji ONZ w sprawie państw słabo rozwiniętych. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Spotkanie prezydenta Dudy z przywódcą Palestyny

Prezydent Andrzej Duda w kuluarach V Konferencji ONZ państw słabo rozwiniętych w katarskiej Dosze rozmawiał z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem. Wcześniej spotkał się prezydentem Republiki Malawi Lazarusem Chakwerą, z którym omawiał m.in. relacje dwustronne oraz kwestię rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Kancelaria Prezydenta zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia i krótkia nagranie z tych spotkań.

Pierwsza część pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w państwach Zatoki Perskiej - pobyt w Katarze - jest zdominowana przez agendę V Konferencji ONZ państw słabo rozwiniętych, które są określane jako Grupa LDC. Do grona takich krajów należy między innymi wiele państw afrykańskich, Bliskiego Wschodu oraz kraje Azji, w tym Azji Centralnej. Konferencja rozpoczęła się w niedzielę rano i potrwa do jutra.

Prezydent Andrzej Duda około 15.00 ma zabrać głos na forum ONZ.

Prezydent Andrzej Duda będzie mówił o bezpieczeństwie żywnościowym

Głównym przesłaniem, jakie popłynie z wystąpień prezydenta Polski, ma być bezpieczeństwo żywnościowe. Andrzej Duda będzie kładł nacisk w swoich przemówieniach na to, iż Polska jest wiarygodnym producentem oraz dostawcą dobrej żywności. Z tego też powodu z prezydentem do Kataru udali się: wiceminister rolnictwa oraz przedstawiciele spółek zajmujących się produkcją żywności.

Drugim ważnym wątkiem, jaki chce poruszyć w Dosze prezydent Andrzej Duda, będzie presja migracyjna, którą odczuwa Europa. Jest to związane po części z sytuacją w krajach słabiej rozwiniętych. Z powodu kłopotów ekonomicznych w tych państwach tysiące osób z rejonu Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej uciekają do Europy.

Pobyt w Katarze i możliwość rozmów kuluarowych na ONZ-owskim forum jest także okazją do walki z dezinformacją rosyjską. Niemal od początku wojny na Ukrainie Krem próbuje - głównie w państwach afrykańskich - kreować obraz "dobrej" rosyjskiej armii i faszyzującego rządu ukraińskiego. Dla polskiego prezydenta jest to okazja do mówienia o sytuacji na Ukrainie i pokazywania, jak wiele szkód robi rosyjska agresja.

Posłuchaj
00:57 Drążkiewicz IAR (2).mp3 W stolicy Kataru, Dosze, przywódcy debatują nad możliwościami rozwojowymi w państwach tak zwanej Grupy LDC5. Dyskusja odbywa się na forum V Konferencji ONZ. W obradach bierze udział polski prezydent Andrzej Duda. Po południu ma zabrać głos w trakcie debaty generalnej. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także