more_horiz
Wiadomości

USA: coraz bliżej zakazu korzystania z TikToka. Komunikat Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 02:33
Jake Sullivan wezwał Kongres do jak najszybszego przyjęcia ustawy, która pozwoli administracji zakazać działalności portalu TikTok. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA podkreślił, że aplikacja "stwarza ryzyko dla wrażliwych danych Amerykanów i bezpieczeństwa narodowego".
USA: coraz bliżej zakazu korzystania z TikToka
USA: coraz bliżej zakazu korzystania z TikTokaFoto: shutterstock.com/Orhan Cam; Ascannio

Jak powiedział jeden ze współautorów projektu, Demokrata Mark Warner, ustawa, nazwana RESTRICT Act, ma na celu stworzenie procesu prawnego pozwalającego Departamentowi Handlu zakazania działalności produktów technologicznych z sześciu krajów - Chin, Rosji, Iranu, Wenezueli, Korei Płn. i Kuby - jeśli społeczność wywiadowcza uzna je za zagrażające dla interesów bezpieczeństwa USA.

USA: coraz bliżej zakazu korzystania z TikToka. Biały Dom nie ma wątpliwości

Głównym impulsem do zgłoszenia ustawy są obawy dotyczące popularnej sieci społecznościowej TikTok, należącej do chińskiej spółki ByteDance. Kongres już wcześniej w tym roku zabronił posiadania aplikacji na telefonach pracowników federalnych ze względu na podejrzenia, że dane użytkowników są udostępniane władzom w Pekinie. Poprzedni prezydent Donald Trump starał się zamknąć TikToka za pomocą rozporządzenia, lecz sądy zdecydowały, że nie ma do tego uprawnień.

Zgłoszony przez Warnera i grupę senatorów z obydwu partii projekt został natychmiast poparty przez Biały Dom.

- To prawo dałoby możliwość rządowi Stanów Zjednoczonych, by zapobiec wykorzystywaniu usług technologicznych działających w USA przez niektóre obce państwa w sposób, który stwarza ryzyko dla wrażliwych danych Amerykanów i naszego bezpieczeństwa narodowego - stwierdził w oświadczeniu doradca prezydenta Jake Sullivan. Wezwał przy tym Kongres, by jak najszybciej przyjął ustawę i wysłał ją do podpisu prezydentowi.

Czytaj także:


PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także