more_horiz
Wiadomości

Wiceprzewodniczący PE: dotychczasowa wiedza o Katargate to wierzchołek góry lodowej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 11:03
Afera korupcyjna z udziałem obecnych i byłych europarlamentarzystów znana jako Katargate to tylko "wierzchołek góry lodowej" - ocenił wiceprzewodniczący PE Dimitrios Papadimoulis, Grek z lewicowej partii Syriza. Jak mówił, korupcja w instytucjach europejskich sięga znacznie głębiej.
Wiceszef Europarlamentu: pieniądze w walizkach prawdopodobnie wykorzystano tylko na napiwki
Wiceszef Europarlamentu: pieniądze w walizkach prawdopodobnie wykorzystano tylko na napiwkiFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com & @policefederale/Twitter

Polityk powiedział w wywiadzie dla portalu informacyjnego The Brussels Times, że nie wiadomo jeszcze, "ile pieniędzy wydano na zakup wpływów w bardziej nowoczesny sposób". - Pieniądze w walizkach prawdopodobnie wykorzystano tylko na napiwki, aby kupić dodatkowe wpływy - stwierdził.

Zastrzegł, że nie jest detektywem ani sędzią, ale - jego zdaniem - szansa, że Katarczycy i Marokańczycy zdecydowaliby się kupić wpływy, próbując jedynie zainwestować w drugą co do wielkości frakcję (Socjaliści i Demokraci) w najsłabszej instytucji europejskiej (PE), jest zerowa.

- Kierując się zdrowym rozsądkiem, mogę stwierdzić, że belgijscy śledczy mają jeszcze wiele do zrobienia - ocenił grecki polityk.

Katargate

W grudniu 2022 roku opinią publiczną w UE wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Kraje takie jak Katar i Maroko rzekomo próbowały wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne PE za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie.

Były europoseł, Włoch Pier Antonio Panzeri, jedna z kluczowych postaci w sprawie korupcyjnej, w zamian za złagodzenie wyroku poszedł na współpracę z belgijskim wymiarem sprawiedliwości w śledztwie, zgadzając się ujawnić szczegóły swojego procederu i nazwiska zamieszanych w nim osób.

Posłuchaj
00:46 12231567_1.mp3 Oskarżeni w aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim - Marc Tarabella i Eva Kaili nie wyjdą na razie na wolność. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

[POLSKIE RADIO 24] Przyjaciel Putina finansował kampanię Evy Kaili. Zbigniew Kuźmiuk: grecka europoseł inicjowała ataki na Polskę

ms/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także