Wznowienie rozmów Turcja-Szwecja-Finlandia ws. poszerzenia NATO. Stoltenberg: robimy postępy
Turcja, Szwecja i Finlandia wznawiają dziś rozmowy w Brukseli na temat wejścia obu nordyckich krajów do NATO. W styczniu rząd w Ankarze zawiesił negocjacje z powodu protestu przed turecką ambasadą w Sztokholmie, podczas którego spalono Koran. O sprawie poinformowała Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
2023-03-09, 10:00
Trójstronne rokowania to wynik ustaleń madryckiego szczytu z czerwca ubiegłego roku. Turcja zgodziła się wtedy zaakceptować wejście Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale zgodę na ratyfikację dokumentów akcesyjnych uzależnia od współpracy, przede wszystkich Szwecji, w walce z terroryzmem. Chodzi między innymi o zgodę na ekstradycję Kurdów, których Turcja uznaje za terrorystów.
- Robimy postępy - tak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował wznowienie rozmów. - Bardzo ważne, że dochodzi do negocjacji po dłuższej przerwie. Nie spodziewam, że wszystkie problemy zostaną rozwiązane w ciągu jednego dnia, ale wejście Szwecji i Finlandii do NATO jest naszym priorytetem - dodał.
Parasol ochronny
Jens Stoltenberg podkreślił też, że już teraz oba nordyckie kraje, choć jeszcze nie są formalnie w Sojuszu, to mają parasol ochronny i zapewnione gwarancje bezpieczeństwa.
Posłuchaj
REKLAMA
Cały proces akcesyjny wydłuża się, bo spodziewano się, że do końca ubiegłego roku Szwecja i Finlandia będą już w NATO ale i tak jest on najszybszy w historii. Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przyjęcie do Sojuszu w połowie maja, w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę.
Po siedmiu tygodniach odbyły się negocjacje członkowskie, które trwały zaledwie jeden dzień, a następnie sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne. Spośród 30 krajów członkowskich, oprócz Turcji, jeszcze tylko Węgry muszą ratyfikować te dokumenty.
- "Dwuetapowy proces nie jest głównym zmartwieniem". John Kirby odpowiada Polskiemu Radiu na pytanie o rozszerzenie NATO\
- Finlandia: większość wojskowych chce wejścia do NATO bez czekania na Szwecję. Jest nowy sondaż
- "Niebezpieczna gra". Marcin Fronia o braku zgody Węgier i Turcji na rozszerzenie NATO
IAR,pkur
REKLAMA
REKLAMA