more_horiz
Wiadomości

Stany Zjednoczone zmagają się z powodziami i ulewami. Są ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 07:40
Od tygodnia przez południe Stanów Zjednoczonych przetaczają się burze i ulewy. Ulewne deszcze, w połączeniu z roztopami znacznych ilości zalegającego śniegu, spowodowały w Kalifornii powodzie. Są pierwsze ofiary śmiertelne żywiołu.
Z powodu ulew i powodzi nawiedzających Kalifornię śmierć poniosły już co najmniej dwie osoby
Z powodu ulew i powodzi nawiedzających Kalifornię śmierć poniosły już co najmniej dwie osobyFoto: NATHAN FRANDINO / Reuters / Forum

Dyrektor stanowego biura ds. akcji ratunkowych, Nancy Ward, potwierdziła, że z powodu pogody z dwie osoby poniosły śmierć. Blisko 9,5 tysiąca objęto nakazem ewakuacji. Dla ludzi zmuszonych do opuszczenia domów w dziewięciu hrabstwach otwarto schrony.

Według władz, na które powołuje się CNN, 25 mln ludzi jest objętych alertem powodziowym. Zakłady energetyczne PowerOutage.us przyznały, że 25 tysięcy ich klientów pozostaje bez prądu.

Stan wyjątkowy w Kalifornii

Prezydent Joe Biden zatwierdził wniosek gubernatora Gavina Newsoma o ogłoszenie w Kalifornii stanu wyjątkowego. Otwiera to drogę do federalnej pomocy finansowej.

CNN podała, że w akcji ratunkowej uczestniczy m.in. Gwardia Narodowa. Stanowy departament transportu skierował ok. 4 tysięcy ludzi do usuwania skutków nawałnic i powodzi.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także