more_horiz
Wiadomości

Ukraina zmaga się z migracją wewnętrzną. 5 mln uchodźców uciekło przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 16:54
Władze Ukrainy zarejestrowały pięć milionów uchodźców wewnętrznych, a liczbę niezarejestrowanych szacują na siedem milionów - powiedziała w środę Iryna Wereszczuk, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, w wywiadzie dla ukraińskiego radia.
Ukraina zmaga się z migracją wewnętrzną.  5 mln uchodźców uciekło przed wojną
Ukraina zmaga się z migracją wewnętrzną. 5 mln uchodźców uciekło przed wojnąFoto: PAP/Eugen Kotenko

Rząd w Kijowie pracuje nad nową strategią dotyczącą przesiedleńców wewnętrznych, która ma regulować zagadnienia związane z zatrudnieniem, rehabilitacją i integracją z nową społecznością. "Rok wojny pokazał, że obecna strategia nie spełnia już swojej roli" - powiedziała minister w wywiadzie radiowym przytaczanym przez portal "Suspilne".

Cztery miesiące na wyjście ze stresu

Zdaniem psychologów - uważa szefowa resortu - potrzeba średnio czterech miesięcy, aby kobieta, która uciekła z dzieckiem ze strefy walk wyszła z początkowego stresu i zaczęła myśleć o pracy zawodowej. Dodatkowym problemem jest niechęć pracodawców do zatrudniania uchodźców. "Boją się, że osoba przesiedlona może odejść w ciągu dwóch lub trzech miesięcy, a oni stracą pracownika" - wyjaśniła.

Przesiedleńcy powinni - zdaniem Wereszczuk - szybko wchodzić na rynek pracy, nawet jeżeli byłby to krótki, kilkumiesięczny kontrakt. "Nie mogą się zamknąć i żyć w izolacji. Muszą się socjalizować, dołączyć do społeczności - powiedziała Wereszczuk.

Posłuchaj. Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także