Kontakty handlowe Polski i Wietnamu już teraz są bardzo intensywne. Dla Warszawy Hanoi to czwarty partner handlowy w Azji. Polska sprzedaje do Wietnamu m.in. żywność, leki i usługi sektora finansowego. Oba kraje chcą jednak zwiększyć obecne kontakty. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau mówił po spotkaniach w Hanoi, że Polska jest zainteresowana m.in. sprzedażą nowych technologii.
- Chociażby smart cities czyli zielone technologie są naszym znakiem firmowym. Strona wietnamska tym się rzeczywiście bardzo interesuje - powiedział polskim dziennikarzom Zbigniew Rau. Wietnam jest też zainteresowany polską wołowiną, mięsem z gęsi i kaczek oraz borówkami.
Wietnam atrakcyjnym partnerem handlowym
Minister Zbigniew Rau podkreślał, że Wietnam jest bardzo atrakcyjnym partnerem handlowym. - Jest to gospodarka, która bardzo prężnie się rozwija. Wystarczy powiedzieć, że wychodząc z pandemii, osiągnęła prawie 9-procentowy wzrost - dodawał.
00:53 12253720_1.mp3 Hanoi - minister Rau rozmawia o współpracy gospodarczej. Relacjonuje Wojciech Cegielski (IAR)
Wietnam jest krajem socjalistycznym, ale począwszy od 1986 roku tutejsze władze wprowadzają kolejne reformy i przekształciły zamkniętą gospodarkę w model kapitalistyczny. W ciągu 30 lat poziom ubóstwa w kraju zmniejszył się niemal o połowę. Kontakty wietnamsko-polskie od kilku dekad są bardzo intensywne. Władze w Hanoi szacują, że jest około 4 tysięcy Wietnamczyków, którzy studiowali w Polsce i wrócili do kraju. Wiele z takich osób utrzymuje kontakty z Polską albo prowadzi interesy z polskimi firmami. Zainteresowanie studiami w Polsce wśród wietnamskiej młodzieży nadal jest bardzo duże.
W Wietnamie przed wybuchem pandemii mieszkało kilkuset Polaków, ale część z nich wróciła już do kraju. W Hanoi pracują m.in. polscy konserwatorzy. Podczas wizyty polskiego ministra Akademie Dyplomatyczne obu krajów, kształcące młodych dyplomatów, podpisały porozumienie o współpracy.
Czytaj także:
IAR/pp