more_horiz
Wiadomości

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Wietnamie. Celem zwiększenie współpracy gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 09:23
Polska i Wietnam chcą zwiększyć wzajemną współpracę gospodarczą. Mówił o tym po rozmowach w Hanoi polski minister spraw zagranicznych. Zbigniew Rau spotkał się ze swoim wietnamskim odpowiednikiem, a także z premierem tego kraju. Wietnam to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.
Minister Rau w Hanoi rozmawia o współpracy gospodarczej
Minister Rau w Hanoi rozmawia o współpracy gospodarczejFoto: Sebastian Indra/MSZ

Kontakty handlowe Polski i Wietnamu już teraz są bardzo intensywne. Dla Warszawy Hanoi to czwarty partner handlowy w Azji. Polska sprzedaje do Wietnamu m.in. żywność, leki i usługi sektora finansowego. Oba kraje chcą jednak zwiększyć obecne kontakty. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau mówił po spotkaniach w Hanoi, że Polska jest zainteresowana m.in. sprzedażą nowych technologii.

- Chociażby smart cities czyli zielone technologie są naszym znakiem firmowym. Strona wietnamska tym się rzeczywiście bardzo interesuje - powiedział polskim dziennikarzom Zbigniew Rau. Wietnam jest też zainteresowany polską wołowiną, mięsem z gęsi i kaczek oraz borówkami.

Wietnam atrakcyjnym partnerem handlowym

Minister Zbigniew Rau podkreślał, że Wietnam jest bardzo atrakcyjnym partnerem handlowym. - Jest to gospodarka, która bardzo prężnie się rozwija. Wystarczy powiedzieć, że wychodząc z pandemii, osiągnęła prawie 9-procentowy wzrost - dodawał.

Posłuchaj
00:53 12253720_1.mp3 Hanoi - minister Rau rozmawia o współpracy gospodarczej. Relacjonuje Wojciech Cegielski (IAR)

Wietnam jest krajem socjalistycznym, ale począwszy od 1986 roku tutejsze władze wprowadzają kolejne reformy i przekształciły zamkniętą gospodarkę w model kapitalistyczny. W ciągu 30 lat poziom ubóstwa w kraju zmniejszył się niemal o połowę. Kontakty wietnamsko-polskie od kilku dekad są bardzo intensywne. Władze w Hanoi szacują, że jest około 4 tysięcy Wietnamczyków, którzy studiowali w Polsce i wrócili do kraju. Wiele z takich osób utrzymuje kontakty z Polską albo prowadzi interesy z polskimi firmami. Zainteresowanie studiami w Polsce wśród wietnamskiej młodzieży nadal jest bardzo duże.

W Wietnamie przed wybuchem pandemii mieszkało kilkuset Polaków, ale część z nich wróciła już do kraju. W Hanoi pracują m.in. polscy konserwatorzy. Podczas wizyty polskiego ministra Akademie Dyplomatyczne obu krajów, kształcące młodych dyplomatów, podpisały porozumienie o współpracy.

Czytaj także:

IAR/pp

Zobacz także

Zobacz także