more_horiz
Wiadomości

Rosjanie rozpoczęli masowe szkolenia, Ukraińcy niszczą irańskie drony. Nowy raport z frontu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 09:23
Na okupowanych obszarach obwodu ługańskiego Rosjanie rozpoczęli masowe szkolenia wojskowe mężczyzn, posiadających paszporty tzw. LNR i Federacji Rosyjskiej - informuje w porannym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab generalny: zniszczyliśmy 10 spośród 11 dronów, którymi rosyjskie wojska zaatakowały cele w naszym kraju
Sztab generalny: zniszczyliśmy 10 spośród 11 dronów, którymi rosyjskie wojska zaatakowały cele w naszym krajuFoto: PAP/EPA/MARIA SENOVILLA

Zdaniem ukraińskiej armii przeprowadzono w ten sposób faktyczną ukrytą mobilizację całej ludności męskiej kilku osiedli w obwodzie. Cywile są również wykorzystywani do bezpłatnej pracy przy budowie umocnień i okopów na okupowanym Krymie.

Głównym celem Rosjan na Ukrainie pozostaje zajęcie całego Donbasu. Ich największe wysiłki skupiają się próbach zdobycia Bachmutu, Łymanu, Awdijiwki i Marinki. Ukraińcy podają, że w ciągu ostatniej doby odparli na tych odcinkach ponad 100 ataków.

Bez zmian pozostaje sytuacja na północy. Rosjanie utrzymują wojska na terenie Białorusi, ale nie formują ich w grupy uderzeniowe. Umacniają za to obszary przy granicy z Ukrainą w obwodach briańskim i kurskim oraz ostrzeliwują ukraińskie obwody sumski, charkowski i czernihowski.

"Zniszczyliśmy 10 spośród 11 dronów"

Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 10 spośród 11 dronów kamikadze produkcji irańskiej, którymi rosyjskie wojska zaatakowały w piątek wieczorem cele w naszym kraju; na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej - powiadomił w sobotę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeden z bezzałogowców Shahed-136 uderzył w obiekt przemysłowy. Łącznie w ciągu minionej doby agresorzy przeprowadzili 34 ataki lotnicze, z czego 11 z wykorzystaniem dronów - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ukraińskie siły powietrzne informowały o zneutralizowaniu 11 spośród 16 aparatów latających irańskiej produkcji. Jak wówczas powiadomiono, rosyjskie wojska wystrzeliły drony z terenów położonych nad Morzem Azowskim i z graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego. Bezzałogowce zostały zniszczone zarówno we wschodniej, jak też w centralnej i zachodniej części kraju.W sobotę rano władze obwodu dniepropietrowskiego powiadomiły, że jedynym obiektem uszkodzonym w wyniku ataku dronów jest obiekt infrastruktury krytycznej w mieście Nowomoskowsk. "W zakładach wybuchł pożar, strażacy wciąż walczą z ogniem. (...) Cztery domki letniskowe zostały całkowicie zniszczone. Ludzie nie ucierpieli" - relacjonował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Łysak.

W sierpniu 2022 r. Rosja zaczęła kupować od Iranu drony kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje drony. 

Czytaj również:

dn/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także