more_horiz
Wiadomości

Będą wspólne unijne zakupy amunicji dla Ukrainy. Minister obrony Estonii: jest wola i możliwości działania

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 16:41
Minister obrony Estonii Hanno Pevkur z zadowoleniem przyjął zgodę unijnych krajów na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. 
Minister obrony Estonii z zadowoleniem o zgodzie UE na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy
Minister obrony Estonii z zadowoleniem o zgodzie UE na wspólne zakupy amunicji dla UkrainyFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Milion pocisków do haubic kalibru 155 milimetrów ma być przekazanych w ciągu dwunastu miesięcy. Unia Europejska na ten cel przeznaczy miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Drugie tyle zostanie przekazane na pokrycie kosztów tych krajów, które ze swoich magazynów przekażą Ukrainie amunicję.

- To dobry dzień. Jest jeszcze wiele szczegółów do uzgodnienia, ale to pokazuje, że jeśli jest wola, są możliwości działania. I mam naprawdę nadzieję, że możliwie szybko uzgodnimy wszystkie małe szczegóły, by dostarczyć Ukrainie milion pocisków, których desperacko potrzebują właśnie teraz - powiedział szef estońskiego resortu obrony.

Grupowe zakupy pozwalają na wynegocjowanie niższej ceny i szybszą realizację zamówień. Szansę na kontrakty mają firmy w Polsce będącej największym producentem amunicji, której pilnie potrzebuje teraz Ukraina.

Pojutrze na rozmowy do Polski w tej sprawie przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton, o czym wczoraj informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

>>>Wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Jest porozumienie unijnych krajów<<<

Wspólne zakupy

Plan jest złożony z trzech elementów i przewiduje pilne dostarczenie Ukrainie miliona sztuk amunicji. Pierwszy element to przekazywanie przez unijne kraje pocisków, które mają one jeszcze w swoich magazynach. Na zwrot poniesionych kosztów Unia przeznaczy miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Drugi miliard będzie na wspólne zamówienia amunicji. Grupowe zakupy pozwalają na wynegocjowanie niższej ceny i szybszą realizację zamówień.

Posłuchaj
00:18 12260695_1.mp3 "To dobry dzień. Jest jeszcze wiele szczegółów do uzgodnienia, ale to pokazuje, że jeśli jest wola, są możliwości działania. I mam naprawdę nadzieję, że możliwie szybko uzgodnimy wszystkie małe szczegóły, by dostarczyć Ukrainie milion pocisków, których desperacko potrzebują właśnie teraz."

Szansę na kontrakty mają firmy w Polsce będącej największym producentem amunicji, której pilnie potrzebuje teraz Ukraina. Pojutrze na rozmowy do Polski w tej sprawie przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton, o czym wczoraj informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Zobacz także:

Ma rozmawiać z władzami w Warszawie i odwiedzić zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Trzeci element planu będzie realizowany w perspektywie długoterminowej i będzie polegał na wspieraniu europejskiego przemysłu zbrojeniowego, by zwiększyć jego moce produkcyjne.

IAR/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także