more_horiz
Wiadomości

Wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Jest porozumienie unijnych krajów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 13:31
Jest porozumienie unijnych krajów w sprawie wspólnych zamówień i zakupów amunicji dla Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się, że unijne stolice poinformowała o tym kierująca pracami Wspólnoty Szwecja.
Jest porozumienie ws. wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy
Jest porozumienie ws. wspólnych zakupów amunicji dla UkrainyFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wczoraj zielonego światła nie dały Holandia i Włochy z powodów proceduralnych, ale dziś już wszystkie państwa poparły plan. Decyzja zostanie oficjalnie ogłoszona po południu po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw członkowskich w Brukseli.

Zobacz także:

Trzyetapowy plan UE

Plan jest złożony z trzech elementów i przewiduje pilne dostarczenie Ukrainie miliona sztuk amunicji. Pierwszy element to przekazywanie przez unijne kraje pocisków, które mają one jeszcze w swoich magazynach. Na zwrot poniesionych kosztów Unia przeznaczy miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego.

Drugi miliard będzie na wspólne zamówienia amunicji. Grupowe zakupy pozwalają na wynegocjowanie niższej ceny i szybszą realizację zamówień. Szansę na kontrakty mają firmy w Polsce będącej największym producentem amunicji, której pilnie potrzebuje teraz Ukraina.

Pojutrze na rozmowy do Polski w tej sprawie przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton, o czym wczoraj informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Ma rozmawiać z władzami w Warszawie i odwiedzić zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Trzeci element planu będzie realizowany w perspektywie długoterminowej i będzie polegał na wspieraniu europejskiego przemysłu zbrojeniowego, by zwiększyć jego moce produkcyjne.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

pp/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także