more_horiz
Wiadomości

Barbarzyńskie działania Rosjan wobec ukraińskich dzieci. Polska i KE zorganizują wspólną konferencję

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 20:39
Polska zorganizuje wspólnie z Komisją Europejską konferencję na temat uprowadzanych dzieci z Ukrainy i wywożenia ich w głąb Rosji, gdzie są przymusowo adoptowane. Poinformował o tym w Brukseli minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.
Polska zorganizuje wspólnie z KE konferencję nt uprowadzonych dzieci z Ukrainy
Polska zorganizuje wspólnie z KE konferencję nt uprowadzonych dzieci z UkrainyFoto: Maksym Polishchuk / Zuma Press / Forum

Podkreślił, że konferencja jest jednym z działań, które zamierza podjąć Polska wspólnie z Komisją Europejską.

- Ona może być takim dobrym punktem do, po pierwsze, zwrócenia opinii publicznej na cały problem, ale też do zebrania opinii ekspertów do skoordynowania różnych inicjatyw, ale to nie może być tylko spotkanie i wydarzenie czy konferencja. To musi być szereg działań towarzyszących - powiedział minister Szynkowski vel Sęk dodając, że te działania nie zakończą się w najbliższych miesiącach. 

- To ma być realne wsparcie dla Ukrainy w ściganiu sprawców tych zbrodni, ale też w poszukiwaniu samych dzieci - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Sankcje wobec odpowiedzialnych

Poinformował, że jutro będzie na ten temat rozmawiał z szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ma też zapytać, na jakim etapie są przygotowywane sankcje wobec osób odpowiedzialnych za porwania dzieci z terenów okupowanych Ukrainy i nielegalne wywożenie ich w głąb Rosji.

Posłuchaj
00:23 12261128_1.mp3 Minister Szymon Szynkowski vel Sęk - Polska zorganizuje wspólnie z KE konferencję nt uprowadzonych dzieci z Ukrainy (Beata Płomecka/IAR)

Polska przekazała Komisji Europejskiej listę ponad 30 osób i ponad 30 instytucji z Rosji, które powinny być objęte unijnymi sankcjami.

Czytaj także:


IAR/Beata Płomecka/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także