more_horiz
Wiadomości

"Mateusz Morawiecki w Heidelbergu mówił o polskiej wizji przyszłości". Niemiecki "Welt" o wykładzie premiera

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 21:43
W poniedziałek portal dziennika "Welt" podaje, że "w Heidelbergu polski premier Mateusz Morawiecki propagował Europę państw narodowych, wyrażając w ten sposób nieufność wobec Niemiec i Francji, podzielaną przez inne kraje Europy Wschodniej". Do tego "politycy z Berlina mogli być poirytowani, że Morawiecki uczynił żądania reparacji od Niemiec jednym z ważniejszych tematów swojego przemówienia w Heidelbergu" - zauważa dziennik.
Welt: premier Morawiecki w Heidelbergu mówił o polskiej wizji przyszłości oraz o reparacjach.
"Welt": premier Morawiecki w Heidelbergu mówił o polskiej wizji przyszłości oraz o reparacjach.Foto: PAP/Uwe Anspach

Jak przypomniał "Welt", w październiku 2021 roku Morawiecki "został poproszony w Strasburgu o skomentowanie trwającego od lat sporu między Warszawą a Brukselą o polskie sądy". Cztery miesiące później Rosja zaatakowała całą Ukrainę - "od 24 lutego 2022 roku Europa już nie jest taka sama, a Polska otrzymała nową rolę w Europie: grzesznik praworządności wyrósł na najważniejszego europejskiego sojusznika Ukrainy, zarówno pod względem wojskowym, jak i humanitarnym" - pisze "Welt".

"To oraz fakt, że Polska - w przeciwieństwie do dawnych członków UE, Niemiec i Francji - zawsze przestrzegała przed agresywną Rosją, daje dziś Warszawie pewien autorytet moralny w kwestiach europejskich - dodaje dziennik.

"Europa w historycznym punkcie zwrotnym"

Morawiecki przed międzynarodowym audytorium wygłosił w poniedziałek na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu wykład, w którym naszkicował polską koncepcję przyszłości UE, zatytułowany "Europa w historycznym punkcie zwrotnym".

"Jego wystąpienie miało na celu wskazanie na rosnące znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej (…) oraz pokazanie wschodnim sojusznikom, że rząd federalny nauczył się na błędach przeszłości: że Rosja nie może być dłużej partnerem dla Niemiec i że Berlin w końcu przejmie większą odpowiedzialność w zakresie polityki bezpieczeństwa" - zauważa "Welt" i podkreśla, że "logiczne jest, że Morawiecki, po wydarzeniach ostatnich kilku miesięcy i nowej pozycji Polski jako państwa frontowego, dogania dwa duże kraje UE, Niemcy i Francję".

Jak stwierdza "Welt", Morawiecki "wyraził powszechne na wschodzie UE poczucie niepokoju, związane z dominującą pozycją Niemiec i Francji. Do tego dochodzi częściowa utrata reputacji i zaufania wobec tych krajów z powodu ich niezdecydowanej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy i - wbrew wszelkim ostrzeżeniom - naiwnego stosunku wobec Moskwy z perspektywy Polaków czy krajów bałtyckich".

"Reparacje to sprawa dwustronna, a nie europejska"

"Berlińscy politycy mogą być poirytowani, że Morawiecki uczynił żądania reparacji od Niemiec jednym z ważniejszych tematów swojego przemówienia w Heidelbergu. Miliardowe odszkodowania za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce w czasie II wojny światowej to sprawa dwustronna, a nie europejska" - stwierdził "Welt".

"Niemniej Morawiecki zwrócił też uwagę, że Niemców, Francuzów i Polaków coś łączy. Słuchacze w Paryżu i Berlinie zapewne w dużej mierze zgodzili się z jego uwagami na temat gospodarki, roli Europy w świecie, apelem o dalsze sankcje wobec Rosji i uwagami o coraz trudniejszych relacjach z Chinami. Jego pojawienie się w Heidelbergu to nie tylko wskazówka dla Zachodu, ale być może także zaproszenie do ponownego ożywienia niemiecko-francusko-polskiego formatu dyskusji Trójkąta Weimarskiego" - podsumował "Welt".

Czytaj także:

PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także