more_horiz
Wiadomości

Unijne sankcje wobec Rosji przedłużone o rok? Polska ponawia swój postulat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 20:06
- Polska ponawia swój postulat dotyczący przedłużania unijnych sankcji wobec Rosji o rok, a nie - jak do tej pory - o sześć miesięcy - poinformował o tym w Brukseli minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.
Szymon Szynkowski vel Sęk o postulacie przedłużania sankcji wobec Rosji o rok.
Szymon Szynkowski vel Sęk o postulacie przedłużania sankcji wobec Rosji o rok.Foto: Konstantin Aksenov/ Shutterstock

W przeszłości przeciwko temu postulatowi były Węgry. Nie jest wykluczone, że ta sprawa pojawi się na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym unijnym szczycie.

"Będziemy przekonywać naszych węgierskich partnerów"

- Zawsze wykorzystujemy szansę obecności polskiego premiera na szczycie, który jest jednym z najbardziej aktywnych liderów - tutaj na miejscu w negocjacjach, nie tylko na forum Rady, ale też w rozmowach dwustronnych. I na pewno w tej sprawie też będziemy przekonywać naszych węgierskich partnerów. Myślę, że jest szansa na to, że czas pokaże zmianę i ewolucję spojrzenia i pozycji węgierskiej w tej kwestii - powiedział minister Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj
00:23 12263068_1.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o postulacie przedłużania sankcji wobec Rosji o rok (IAR)

Do przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów. I obecnie dwa razy w roku państwa członkowskie toczą czasami trudne negocjacje w tej sprawie, ostatnio głównie za sprawą Węgier. Przedłużenie restrykcji o rok sprawiłoby, że unijne kraje nie musiałyby toczyć sporów co sześć miesięcy.

Czytaj także

IAR/Beata Płomecka/jb

Zobacz także

Zobacz także