more_horiz
Wiadomości

Mularczyk o Tusku: robi wszystko, by osłabić na świecie polski głos ws. reparacji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 09:20
Pełnomocnik rządu do spraw reparacji powiedział, że wypowiedzi Donalda Tuska osłabiają polski głos w sprawie strat wojennych.  - Należy to traktować bardzo poważnie jako element realizacji strategii Berlina - ocenił na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Arkadiusz Mularczyk: Donald Tusk próbuje podważyć stanowisko w sprawie reparacji
Arkadiusz Mularczyk: Donald Tusk próbuje podważyć stanowisko w sprawie reparacjiFoto: PAP/Zbigniew Meissner

W ubiegły piątek podczas spotkania z mieszkańcami w Bytomiu szef PO Donald Tusk był pytany m.in. o reparacje wojenne od Niemiec, których domaga się Polska. Zadał je jeden z mężczyzn, którego przodkowie – jak opowiadał - zostali wysłani na roboty przymusowe. Zarzucał on politykom PO, że wyśmiewają starania o reparacje.

Tusk odpowiadał, że nie wypowiadał się w sposób ironiczny o reparacjach i się z nich nie śmieje, śmieje się natomiast z działań obecnego rządu w tej sprawie, a jego ugrupowanie przed wieloma laty poparło pierwszą uchwałę w sprawie reparacji. - Ja przecież wiem, że jeśli PiS wysyła Mularczyka, żeby załatwiał reparacje, to PiS dobrze wie, że z tego nic nie będzie - mówił lider PO.

"Element realizacji strategii Berlina"

- Z panem Tuskiem jest pewien problem. Całą swoją karierę zawdzięcza Angeli Merkel, Berlinowi. Dziś zachowuje się on trochę jak lokaj Berlina. Wypowiedzi, które z naszej perspektywy wydają się kuriozalne, śmieszne, po prostu niemądre, z perspektywy międzynarodowej mają znaczenie. Pokazują w Berlinie, w wielu miejscach na świecie, że w Polsce nie ma jedności w sprawie reparacji - mówił Arkadiusz Mularczyk.

Wiceminister spraw zagranicznych uważa, że "głos Tuska jest elementem łamania polskiej strategii jedności ws. reparacji". - Należy to traktować bardzo poważnie jako element realizacji strategii Berlina - oświadczył. Nazwał lidera PO "pudłem rezonansowym" Niemiec w Polsce.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazał, że podczas zagranicznych wizyt podkreśla, że w Polsce ws. reparacji jest jedność, konsensus polityczny. - W tym momencie jeśli Donald Tusk mówi, że nie reparacje, a tylko świadczenia dla niewielkiej grupy osób, które przeżyły wojnę, to jest element łamania strategii rządu. Po raz kolejny Tusk podkłada nogę polskiemu państwu - ocenił.

Czytaj także:

Mularczyk: Tusk robi wszystko, by osłabić polski głos na świecie ws. reparacji 

- Podobnie jak w przypadku KPO robili wszystko, żeby Polska tych środków nie dostała, tak dziś Tusk robi wszystko, by osłabić polski głos na świecie ws. reparacji wojennych - mówił Mularczyk. - Nie lekceważyłbym tej wypowiedzi - dodał gość Programu 1 Polskiego Radia.

Zgodnie z ogłoszonym we wrześniu 2022 raportem, Polska domaga się od Niemiec 6 bilionów 220 mld złotych reparacji związanych ze szkodami doznanymi podczas II Wojny Światowej. Wiceminister spraw zagranicznych wskazał na rolę kolportowania na świecie raportu, "bo to wpływa na zwiększenie wiedzy w tym obszarze". 

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Wiceszef MSZ o wypowiedzi polityk Lewicy dot. zachodniej Polski: kompromitujące słowa

ms/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także