more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: wnioskujemy o większe środki z UE na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 23:59
Mateusz Morawiecki poinformował, że "Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża". - Będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym UE musi nam dopomóc - powiedział szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki: wnioskujemy o większe środki z UE na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża
Premier Mateusz Morawiecki: wnioskujemy o większe środki z UE na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zbożaFoto: Elena Larina/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki wziął w czwartek udział w obradach państw Unii Europejskiej. Po pierwszym dniu szczytu w Brukseli poinformował na konferencji prasowej, że Polska zawnioskowała do UE o zwiększony budżet wsparcia dla sprzedaży zboża, które wjeżdża do nas z Ukrainy". - Tutaj udało się uzyskać pomoc, ale ciągle jest jej za mało - powiedział szef rządu.

Dodał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna. - Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam dopomóc - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Gwarantuję, że silosy będą gotowe na przyjęcie zboża"

Premier zaznaczył, że Polska nie będzie czekać na większe wsparcie z UE, tylko będzie angażować własne środki, aby problem z nadmiarem zboża zniknął.

- Chcemy opróżnić silosy, które są pełne dzisiaj - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Przecież latem czekają nas za chwilę następne żniwa. Dlatego silosy muszą być gotowe na przyjęcie zboża od rolników i gwarantuję, że będą gotowe na przyjęcie zboża od rolników. To jest zadanie absolutnie priorytetowe, które postawiłem przed ministrem rolnictwa - mówił szef rządu.

Zapowiedział też, że transporty zboża z Ukrainy będą plombowane, żeby były wyeksportowane tak, jak to było pierwotnie zakładane, do Egiptu, do Afryki Północnej, na Bliski Wschód.

- Niestety część tego zboża - jakby to powiedzieć delikatnie - przedsiębiorcy próbują upłynnić na rynku polskim, co dodatkowo jeszcze przekłada się na presję cenową. Ta presja cenowa i tak jest ogromna, ponieważ zboże, różne zboża i produkty rolne gwałtownie tanieją na rynkach światowych - przekazał premier.

Dodał, że prowadzone są zabiegi, aby Polska mogła z budżetowych pieniędzy dopłacać do transportu, do eksportu, żeby ukraińskie zboże wyjechało z Polski.

Zobacz także:

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka po pierwszym dniu Rady Europejskiej w Brukseli:

jp/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także