more_horiz
Wiadomości

Brytyjski król nie uda się do Paryża. Powodem protesty. "Cios dla wizerunku Francji"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 13:11
Pałac Elizejski przekazał, że wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej na terenie całego kraju.
Wizyta brytyjskiego Króla we Francji została przełożona
Wizyta brytyjskiego Króla we Francji została przełożonaFoto: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA  & POOL / Reuters / Forum

"Decyzja o przełożeniu wizyty została podjęta przez rządy Francji i Wielkiej Brytanii po rozmowie telefonicznej prezydenta Emmanuela Macrona z brytyjskim monarchą" - napisano w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego. Jak przekazał brytyjski rząd, król Karol III i królowa Camilla zamierzają odwiedzić Francji, gdy tylko możliwe będzie ponowne ustalenie odpowiedniej daty.

Karol III miał udać się w niedzielę do Paryża z pierwszą państwową wizytą zagraniczną, jednak mobilizacja przeciwko reformie emerytalnej, która wzmogła się w stolicy i innych miastach Francji w ostatnich dniach, wpłynęła na decyzję o przełożeniu podróży.

"Cios dla wizerunku Francji"

"Decyzja jest ciężkim ciosem dla wizerunku Francji za granicą" – komentuje dziennik "Le Figaro", który jeszcze niedawno informował, że wizyta się odbędzie, jednak będą jej towarzyszyć wzmocnione środki bezpieczeństwa.

W piątek rano na temat wizyty wypowiadał się również francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, który zapewnił, że Francja jest gotowa przyjąć brytyjskiego monarchę.

Posłuchaj
00:58 12267494_1.mp3 Francja: ponad milion protestujących, ranni policjanci, dziesiątki zatrzymanych. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 

Czytaj także:

Karol III wraz z małżonką Camillą miał przebywać we Francji od niedzieli do środy, skąd następnie miał udać się do Niemiec.

ms/PAP, IAR


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także