more_horiz
Wiadomości

Wkrótce koniec rosyjskiej ofensywy? Nowa analiza ISW

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 09:37
Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego - czytamy w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia
Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia Foto: Dmytro Larin/Shutterstock

Rosyjska przestrzeń informacyjna reaguje dużym niepokojem na spowolnienie tempa rosyjskich działań i ukraiński potencjał przejęcia inicjatywy - zaznaczają eksperci.

Rosyjska wiosenna ofensywa blisko punktu kulminacyjnego

Jak dodają, w rosyjskich mediach pojawia się coraz więcej głosów tworzących tło informacyjne, mające przygotowywać odbiorców do potencjalnej ukraińskiej kontrofensywy.

Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie na szeroką skalę osiąga punkt kulminacyjny - wskazują analitycy ISW.

Rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do skierowania dużych sił na linię frontu, by nie dopuścić do punktu kulminacyjnego albo by rozpocząć nowe działania ofensywne - podkreślają. Jednocześnie jest mało prawdopodobne, że takie siły istnieją - podsumowuje ośrodek.

Zobacz także:

Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia prawdopodobnie dlatego, że moskiewskie dowództwo chce podejmować próby ofensywy na innych odcinkach frontu - ocenia amerykański think tank.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w środę, że potencjał ofensywny sił rosyjskich w rejonie Bachmutu maleje, a starć bojowych w samym mieście jest mniej, przy czym sytuacja taka dotyczy kilku ostatnich dni. Siły rosyjskie zwiększają obecnie tempo swoich operacji ofensywnych wokół Awdijiwki, dążąc do otoczenia tej miejscowości.

Prawdopodobnie Rosjanie robią to kosztem operacji wokół Bachmutu i wstrzymanej ofensywy w pobliżu Wuhłedaru - podał ośrodek analityczny.

PAP/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także