more_horiz
Wiadomości

Fiński poseł popierający wejście do NATO pobity. Napastnika zatrzymała policja

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 00:22
Ben Zyskowicz, wieloletni deputowany Koalicji Narodowej, która jest na czele sondaży, został uderzony w twarz i powalony na ziemię. Polityk, będący w trakcie wyborczej agitacji, czekał na metro w Helsinkach. Napastnik, który groził posłowi także śmiercią, został szybko ujęty przez policję.
Doświadczony poseł partii, która optowała za NATO, pobity na stacji metra
Doświadczony poseł partii, która optowała za NATO, pobity na stacji metraFoto: facebook.com/benzyskowicz

Atak był wyraźnie z powodów politycznych. Ten człowiek rozpoznał mnie; wyzywał za NATO i za żydostwo; mówił, że chciałby mnie wepchnąć pod pociąg. – relacjonował lokalnym mediom 69-letni Zyskowicz. Doświadczony polityk przebywał w sobotę około południa we wschodnich Helsinkach w towarzystwie dwóch członków swojego sztabu wyborczego. Zdarzenie zostało nagrane.

Zyskowicz zasiada w parlamencie od końca lat 70. Jego ojciec był żydem polskiego pochodzenia, przeżył obóz koncentracyjny, a następnie wyemigrował do Szwecji.

Potępienie ataku

Atak na posła został potępiony przez wszystkich liderów politycznych oraz prezydenta. - Nienawiść, groźby, a tym bardziej w okresie wyborczym są pogwałceniem demokracji – ocenił prezydent Sauli Niinisto. - Zdarzenie jest wstrząsające i całkowicie godne potępienia. Każdy ma prawo do prowadzenia kampanii w spokoju, bez groźby przemocy – przekazała z kolei premier Sanna Marin.

Media zwracaja uwagę, że w Finlandii ataki na polityków są "rzadkością". Na początku 2021 r. zaatakowany fizycznie został także m.in. były premier Juha Sipila, gdy przechodził przez przejście dla pieszych przed parlamentem. Z kolei podczas wiecu wyborczego przy okazji poprzednich wyborów wiosną 2019 r. grożono także ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych Timo Soiniemu.

Wybory parlamentarne do Eduskunty odbędą się za tydzień. Obecne głos z wyprzedzeniem można oddać np. w bibliotekach, centrach handlowych czy budynkach gminnych. Z tej możliwości skorzystało już ok. 20 proc. wyborców.

Według sondaży opublikowanych w ostatnich tygodniach na czele są trzy partie: liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), socjaldemokraci premier Marin oraz narodowo-konserwatywna partia "Finowie" (PS). Różnice poparcia między tymi partiami są na poziomie błędu statystycznego. Na KOK zagłosowałoby niespełna 21 proc., na SDP: ok. 19,5 proc., na PS: ok. 19 proc. Koalicja Narodowa była jedynym ugrupowaniem, które w przeszłości przez wiele lat opowiadało się za wejściem Finlandii do NATO. W 2022 r., po ataku Rosji na Ukrainę, krok ten poparły niemal wszystkie (oprócz skrajnej lewicy) partie w parlamencie.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także