"Putin nie przyjmuje do wiadomości rzeczywistej sytuacji na froncie". Zobacz nowy raport ISW
Władimir Putin nie jest skłonny do negocjacji i wciąż wierzy, że wygra wojnę - tak oceniają działania rosyjskiego dyktatora analitycy wojskowi.
2023-03-27, 09:37
Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, kremlowski reżim nie przyjmuje do wiadomości rzeczywistej sytuacji na froncie i w geopolityce, dążąc do tych samych celów, które wyznaczył na początku inwazji na Ukrainę.
Analitycy wojskowi podkreślają, że Władimir Putin odrzuca zachodni punkt widzenia i nie jest skłonny do podjęcia jakiejkolwiek decyzji, która mogłaby zakończyć rozlew krwi. - Nawet liczne zwycięstwa Ukrainy nie wystarczą, żeby przekonać Putina - można przeczytać w raporcie Instytutu Badań nad Wojną.
Analitycy wskazują różne warianty rozwoju sytuacji, ale każdy z nich prowadzi do zamrożenia konfliktu. Już wcześniej rosyjscy opozycjoniści stwierdzili, że tylko klęska armii Putina i jednoczesne obalenie reżimu wewnątrz Rosji mogą zagwarantować stabilny pokój.
"Współczesne wcielenie stalinowskiego Związku Radzieckiego"
Autorzy raportu analizują przemówienie Putina z 25 marca br., i oceniają, iż wystąpienie to "jest kontynuacją wielomiesięcznych zabiegów, mających w celu zmobilizowanie rosyjskiego przemysłu obronnego do długotrwałej wojny".
REKLAMA
Celem tych działań, jak i samego wystąpienia Putina, "jest przedstawienie Rosji jako współczesnego wcielenia stalinowskiego Związku Radzieckiego, zdolnego do zmiażdżenia wrogów niepowstrzymaną masą ludzi i sprzętu wojskowego" - ocenia ośrodek.
Eksperci zauważają, że w istocie Putin nie decyduje się na całkowite przestawienie kraju na tory wojenne. "Wyolbrzymione deklaracje i nierealistyczne cele głoszone przez Putina i (ministra obrony Siergieja) Szojgu mają na celu demonstrowanie większej siły i potencjału niż Rosja faktycznie posiada" - zauważa ISW.
"Fakt, że Putin mobilizuje teraz przemysł obronny, jest zaskakujący tylko dlatego, że zajęło mu to tak wiele czasu. Fakt, że nie sugeruje on równocześnie z tą mobilizacją, iż mógłby rozważyć pokój oparty na kompromisie - szczególnie po tym, gdy przywódca Chin Xi Jinping wydawał się oferować pomoc w negocjacjach podczas głośnej i robiącej wrażenie wizyty w Moskwie - wskazuje, że Putin nadal jest zdecydowany, by osiągnąć swoje cele siłą" - konkluduje amerykański think tank.
- Rosja rozmieszcza taktyczną broń jądrową. MSZ: potępiamy wzmacnianie zagrożenia dla pokoju
- Ogromne straty i niedobór amunicji. ISW o sytuacji Rosjan na froncie
- Wojna na Ukrainie. Kreml przyznaje się do porażki? "Czasowo zrezygnowano z planów ofensywy"
dn/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA