more_horiz
Wiadomości

Antyrządowe protesty we Francji. "Macron schodzi na arenę ugasić serię pożarów"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 11:00
Dzień przed dziesiątą rundą protestów przeciwko reformie emerytalnej we Francji prezydent Emmanuel Macron spotka się z premier Elisabeth Borne oraz kierownictwem większości parlamentarnej. Francuskie media wskazują jednak, że falę protestów mogą zakończyć jedynie negocjacje z przedstawicielami związków zawodowych. 
Prezydent Emmanuel Macron próbuje ugasić protesty ws. reformy emerytalnej w przeddzień kolejnych demonstracji
Prezydent Emmanuel Macron próbuje ugasić protesty ws. reformy emerytalnej w przeddzień kolejnych demonstracjiFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Prezydent Francji Emmanuel Macron próbuje ugasić protesty przeciwko reformie emerytalnej w przeddzień kolejnych demonstracji - piszą francuskie media. W Pałacu Elizejskim odbywają się dziś konsultacje w tej sprawie. Obserwatorzy zwracają uwagę, że antyrządowe protesty przebierają coraz bardziej brutalną formę.

Spotkanie z premier i rozmowy z kierownictwem większości parlamentarnej - to program dzisiejszych prezydenckich konsultacji. Mają one dotyczyć rozszerzenia rządowej koalicji i planu działań na przyszłe tygodnie. "Emmanuel Macron przejął inicjatywę", a "szefowa rządu znalazła się pod jego kuratelą" - komentuje dziennik "L’Opinion". Gazeta wskazuje też na rosnące napięcia na linii prezydent-premier i sugeruje, że dni Elisabeth Borne są policzone.

"Le Parisien" stwierdza z kolei, że "Macron schodzi na arenę ugasić serię pożarów", w obliczu "narastającego strachu w kraju" przed brutalnymi antyrządowymi protestami. "Rzadko kiedy gniew i napięcia osiągnęły we Francji aż taki poziom" - pisze stołeczny dziennik. "Le Figaro" oskarża lewicę o podsycanie "insurekcyjnych nastrojów". Zdaniem, gazety zamieszki, do których doszło kilka dni temu na protestach związkowców i ekologów to efekt działań "wyszkolonych jako bojówki paramilitarne i uzbrojonych po zęby hord skrajnie lewicowych bandytów przybyłych z całej Europy".

"Le Monde" uważa, że sytuacja w kraju nie uspokoi się, dopóki prezydent nie rozpocznie negocjacji ze związkowcami. Cytowany przez gazetę ekspert stwierdza, że napięcie społeczne opadnie, jeśli reforma emerytalna zostanie zablokowana przez Radę Konstytucyjną, co - jego zdaniem - jest możliwe. Rada ma ogłosić swoją decyzję w połowie kwietnia.

Jutro we Francji odbędzie się dziesiąta runda protestów przeciwko reformie emerytalnej. Planowane są strajki i demonstracje w ponad dwustu miastach.

Czytaj także:

IAR/mc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także