more_horiz
Wiadomości

Większość krajów UE zgadza się na zakaz sprzedaży aut emisyjnych po 2035. Polska przeciw

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 13:35
Jest wstępna zgoda większości unijnych krajów na przepisy o zakazie sprzedaży aut emisyjnych po 2035 roku, czemu sprzeciwiała się Polska. 
Jest wstępna zgoda większości krajów UE na przepisy o zakazie sprzedaży aut emisyjnych po 2035, Polska przeciw
Jest wstępna zgoda większości krajów UE na przepisy o zakazie sprzedaży aut emisyjnych po 2035, Polska przeciwFoto: shutterstock/Joinmepic

Porozumienie było możliwe, bo w weekend Komisja Europejska porozumiała się z Niemcami, które do tej pory nie zgadzały się na zatwierdzenie przepisów, tworząc tak zwaną mniejszość blokującą. Żadnych zmian do uzgodnionych wcześniej przepisów nie wprowadzono.

Jest jedynie deklaracja potwierdzająca, że Komisja zaproponuje regulacje zezwalające na to, by auta z silnikami spalinowymi mogły być zasilane paliwami syntetycznymi. Jutro przepisy mają ostatecznie przyjąć ministrowie do spraw środowiska państw członkowskich, którzy spotykają się w Brukseli.

Nie wszyscy przekonani

Polska od początku prac nad tymi przepisami stanowczo sprzeciwiała się wprowadzaniu zakazu dla nowych aut emisyjnych po 2035 roku.

Argumentowała, że to zbyt krótki czas dany przemysłowi na przygotowanie i że ekologiczne auta będą zbyt drogie dla większości obywateli. Dziś przeciwko tym przepisom wraz z Polską były Włochy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia, a wstrzymały się Bułgaria i Rumunia.

» INFORMACJI MOTORYZACYJNYCH SZUKAJ TEŻ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Stare auta zostają

Przepisy dotyczą tylko nowych aut. Te wyprodukowane przed 2035 rokiem nadal będą dostępne na rynku, a tym samym także benzyna i diesel na stacjach paliwowych.


Posłuchaj
00:50 12272660_1 autabe.mp3 Wstępna zgoda UE na zakaz sprzedaży aut emisyjnych. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Czytaj także:

dn/fc/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także