more_horiz
Wiadomości

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. Dziś w Brukseli spotkanie ministrów ds. energetyki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 06:19
W Brukseli dziś spotkanie ministrów unijnych krajów odpowiedzialnych za kwestie energetyki. Oczekiwane jest ostateczne zatwierdzenie większością głosów przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku. Polska w tej sprawie od początku prac nad przepisami była przeciwko. Zaplanowano także zawarcie wstępnego porozumienia w sprawie pakietu gazowego, a w nim kilka zapisów uderzających w Rosję.
W Brukseli oczekiwane jest ostateczne zatwierdzenie większością głosów przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku
W Brukseli oczekiwane jest ostateczne zatwierdzenie większością głosów przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 rokuFoto: Shutterstock/Fotokon

Do tej opory nie było możliwe przyjęcie przepisów dotyczących samochodów, bo Niemcy tworzyły tak zwaną mniejszość blokującą. Jednak w weekend porozumiały się z Komisją i ta zadeklarowała, że przygotuje regulacje zezwalające, by auta z silnikami spalinowymi mogły być zasilane paliwami syntetycznymi.

Polska, która jest przeciwna, argumentuje, że nie można przerzucać kosztów na obywateli, dla których auta elektryczne będą zbyt drogie, że 2035 rok jest nierealny i że przepisy nie uwzględniają różnych uwarunkowań w krajach członkowskich. W regulacjach jest natomiast zawarta klauzula rewizyjna. Za trzy lata ma być przeprowadzona analiza, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy wprowadzenie zakazu dla nowych aut emisyjnych po 2035 jest możliwe.

» INFORMACJI MOTORYZACYJNYCH SZUKAJ TEŻ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Na dzisiejszej naradzie ministerialnej kierująca pracami Unii Szwecja chce także doprowadzić do przyjęcia pakietu gazowego.

Wyrzucenie Rosjan z unijnego rynku

Polska jest w grupie krajów, które są zadowolone z propozycji, nazywanych - jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Beata Płomecka - antyrosyjskimi.

Posłuchaj
00:51 12273722_1.mp3 Bruksela: narada ministerialna dot. kwestii energetycznych i spodziewane uzgodnienia. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Po pierwsze są zagwarantowane zapisy dotyczące certyfikacji operatorów systemów magazynowych. W praktyce będzie to oznaczało wyrzucenie Rosjan z unijnego rynku. Jest też zapis, który gwarantuje państwom członkowskim prawo do wstrzymania dostaw gazu z Rosji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego.

A jeśli chodzi o połączenia rurociągowe z krajami trzecimi, to wszystkie muszą działać zgodnie z prawem Unii Europejskiej i do ich uruchomienia jest wymagana umowa międzyrządowa między Unią Europejską a państwem trzecim. Co tak naprawdę oznacza, że uruchomienie gazociągu Nord Stream będzie niemożliwe.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także