more_horiz
Wiadomości

Unijny zakaz sprzedaży aut spalinowych. Kuźmiuk: absolutna kompromitacja Timmermansa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 08:41
Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że w Unii Europejskiej realizowana jest szaleńcza polityka klimatyczna motywowana ideologicznie. W ten sposób określił planowany zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 r.
W Brukseli oczekiwane jest ostateczne zatwierdzenie większością głosów przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku
W Brukseli oczekiwane jest ostateczne zatwierdzenie większością głosów przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 rokuFoto: shutterstock/Joinmepic

Zbigniew Kuźmiuk powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że Polska zbudowała mniejszość blokującą zakaz, ale Niemcy, które były w tym gronie, w ostatniej chwili zmieniły zdanie.

- W ten sposób pokazali, kto tak naprawdę rządzi w instytucjach europejskich. Jeżeli Niemcy czegoś nie chcą, to może to być zablokowane, a jeżeli jest to zgodne z ich interesami, to zostanie odblokowane. To szaleństwo klimatyczne motywowane ideologiczne i absolutna kompromitacja Franka Timmermansa - powiedział Zbigniew Kuźmiuk. 

» INFORMACJI MOTORYZACYJNYCH SZUKAJ TEŻ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

"Chiny odnoszą sukcesy"

- Ta polityka klimatyczna powoduje, że sukcesy odnoszą Chiny - dodał europoseł PiS.

Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów unijnych krajów odpowiedzialnych za kwestie energetyki - oczekiwane jest ostateczne zatwierdzenie większością głosów przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 r. Nasz kraj w tej sprawie od początku prac nad przepisami był przeciwko.

Polska argumentuje, że nie można przerzucać kosztów na obywateli, dla których auta elektryczne będą zbyt drogie, że 2035 rok jest nierealny i że przepisy nie uwzględniają różnych uwarunkowań w krajach członkowskich. W regulacjach jest natomiast zawarta klauzula rewizyjna. Za trzy lata ma być przeprowadzona analiza, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy wprowadzenie zakazu dla nowych aut emisyjnych po 2035 jest możliwe.

Czytaj także:

IAR/koz

Zobacz także

Zobacz także