more_horiz
Wiadomości

Amerykański dziennikarz aresztowany w Moskwie. Biały Dom wzywa obywateli USA by opuścili Rosję

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 21:05
Biały Dom wezwał Amerykanów przebywających w Rosji do natychmiastowego opuszczenia tego kraju. To konsekwencja aresztowania przez rosyjskie korespondenta dziennika Wall Street Journal pod zarzutem szpiegostwa. Stany Zjednoczone potępiły działania władz na Kremlu.
Rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre oświadczyła, że władze USA są głęboko zaniepokojone aresztowaniem w Rosji korespondenta Wall Street Journal Evana Gerszkowicza
Rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre oświadczyła, że władze USA są głęboko zaniepokojone aresztowaniem w Rosji korespondenta Wall Street Journal Evana GerszkowiczaFoto: Shutterstock/teh_z1b

Rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre oświadczyła, że władze USA są głęboko zaniepokojone aresztowaniem w Rosji korespondenta Wall Street Journal Evana Gerszkowicza. "Wybieranie na cel ataku obywateli amerykańskich przez rząd rosyjski jest nie do przyjęcia. Potępiamy zatrzymanie pana Gershkovicha w najostrzejszych słowach" - napisała w oświadczeniu.

Karine Jean-Pierre poinformowała, że urzędnicy Białego Domu i Departamentu Stanu są w kontakcie z pracodawcą dziennikarza, gazetą Wall Street Journal oraz z jego rodziną. Ponadto, Departament Stanu pozostaje w bezpośrednim kontakcie z rządem rosyjskim w tej sprawie. Rzecznik Białego Domu potępiła również represjonowanie przez rząd rosyjski dziennikarzy i ograniczanie wolności prasy. Karine Jean-Pierre przypomniała zalecenie rządu USA, skierowane do amerykańskich obywateli, by nie podróżowali do Rosji.

Posłuchaj
00:47 12279610_1.mp3 Biały Dom wzywa Amerykanów do opuszczenia Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Biały Dom wzywa Amerykanów do opuszczenia Rosji

Biały Dom wezwał też Amerykanów przebywających w Rosji do natychmiastowego popieszczenia tego kraju. To konsekwencja aresztowania przez rosyjskie korespondenta dziennika Wall Street Journal pod zarzutem szpiegostwa. Stany Zjednoczone potępiły działania władz na Kremlu.

Podczas wirtualnego briefingu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że prezydent Joe Biden został poinformowany o aresztowaniu dziennikarza Wall Street Journal. - Branie na cel amerykańskich obywateli przez rosyjski rząd jest absolutnie nie do przyjęcia. W najostrzejszych słowach potępiamy zatrzymanie pana Gerszkowicza - dodał.

John Kirby poinformował, że ambasada USA w Moskwie jest w kontakcie z rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych i stara się o dostęp konsularny dla dziennikarza. - Amerykanie powinni wziąć pod uwagę ostrzeżenie rządu USA, aby nie podróżować do Rosji a obywatele USA przebywający w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj - apelował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Kirby potępił ograniczanie wolności mediów w Rosji.

IAR/koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także