"Nigdy nie przebaczymy. Ukarzemy wszystkich odpowiedzialnych". Prezydent Ukrainy w rocznicę wyzwolenia Buczy
Prezydent Wołodymyr Żełenski podkreślił, że Bucza w obwodzie kijowskim stała się symbolem okrucieństw rosyjskiej armii okupacyjnej. Ukraiński przywódca przypomniał martyrologię miasta w pierwszą rocznicę jego wyzwolenia.
2023-03-31, 10:45
"Bucza. 33 dni okupacji. Ponad 1400 ofiar śmiertelnych, w tym 37 dzieci. Ponad 175 osób znaleziono w masowych grobach i komorach tortur. 9000 rosyjskich zbrodni wojennych. 365 dni od kiedy jest to znowu wolne ukraińskie miasto" - napisał W. Zełenski na swoim profilu społecznościowym. "Nigdy nie przebaczymy. Ukarzemy wszystkich odpowiedzialnych" - dodał ukraiński prezydent.
Przed inwazją Rosji na pełną skalę ok. 40-tysięczna Bucza była miastem z nowoczesnymi centrami handlowym, czystymi ulicami, pięknym parkiem i nowymi budynkami, w których osiedlali się pracujący w Kijowie młodzi ludzie.
Czytaj także:
- Rosjanie ostrzeliwali Zaporoską Elektrownię Atomową. Szef MAEA jednoznacznie potępia ten akt terroru
- Rosja znów straszy bronią nuklearną. Wywiad wojskowy Ukrainy: to kolejny szantaż
Rosjanie wkroczyli do niej na początku marca ubiegłego roku. Po wyzwoleniu przez wojska ukraińskie tragedia, do której doszło w Buczy, wstrząsnęła światem. Udokumentowano setki ofiar, zamordowanych przez rosyjskie oddziały, które wycofywały się na początku kwietnia 2022 roku po nieudanej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy. Odkryto masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach i w piwnicach, wiele z ranami postrzałowymi głowy, niektóre ze związanymi rękami.
REKLAMA
W Buczy i jej najbliższych okolicach znaleziono ok. 400 ciał cywilów; ponad 250 zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków, a wielu innych zmarło m.in. z wycieńczenia i braku lekarstw. W sąsiadującym z Buczą Irpieniu w podobny sposób zginęło około 300 cywilów. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach. Dokładna liczba ofiar wciąż nie jest znana.
IAR/PAP/jb
REKLAMA