more_horiz
Wiadomości

Przerażające dane z Buczy. Ponad 9 tys. zbrodni wojennych, 270 dziennie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 14:38
Ukraińska prokuratura generalna ujawniła, że Rosjanie zabili w powiecie buczańskim ponad 1400 cywilów, w tym prawie 40 dzieci. Jak zwraca uwagę prokurator generalny Andrij Kostin, popełniali ponad 270 zbrodni dziennie.
W ciągu 33 dni okupacji w rejonie (powiecie) buczańskim dokonano ponad 9000 zbrodni wojennych. To ponad 270 zbrodni dziennie.
W ciągu 33 dni okupacji w rejonie (powiecie) buczańskim dokonano ponad 9000 zbrodni wojennych. To ponad 270 zbrodni dziennie.Foto: Shutterstock/Drop of Light

Podczas okupacji Buczy i powiatu buczańskiego w 2022 r. wojska rosyjskie popełniły ponad 9 tys. zbrodni wojennych – powiadomiło biuro prokuratora generalnego Ukrainy w piątek, w rocznicę wyzwolenia podkijowskiej Buczy. W ciągu 33 dni Rosjanie zabili tam ponad 1400 cywilów, w tym 37 dzieci.

Skala rosyjskich zbrodni

- Rok temu Siły Obrony Ukrainy wyzwoliły Buczę. Wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy dowody bezprecedensowej skali okrucieństw wroga – napisał prokurator generalny Andrij Kostin w sieciach społecznościowych.

- W ciągu 33 dni okupacji w rejonie (powiecie) buczańskim dokonano ponad 9000 zbrodni wojennych. To ponad 270 zbrodni dziennie. Zabitych zostało ponad 1400 mieszkańców, wielu z nich zakatowano. Wśród zabitych jest 37 dzieci. Kolejnych 52 dzieci zostało rannych – oznajmił Kostin.

Rosjanie na ławie oskarżonych

Prokurator przekazał, że ok. stu rosyjskich wojskowych zostało poinformowanych o statusie podejrzanego. Do sądu skierowano już akty oskarżenia wobec 35 osób.
Wśród nich jest rosyjski generał, który dowodził Centralnym Okręgiem Wojskowym Rosji i „bezpośrednio kierował okupacją obwodów sumskiego, kijowskiego i czernihowskiego”.
Na 12 lat więzienia skazano dwóch rosyjskich wojskowych za zniewolenie cywilów i szabrownictwo. Kostin nie powiadomił, czy wyroki zapadły zaocznie.

- Jestem przekonany, że te zbrodnie nie były przypadkowe. To część zaplanowanej strategii Rosji, mającej na celu zniszczenie Ukrainy jako państwa i Ukraińców jako narodu – napisał prokurator generalny.

Tamtej Buczy już nie ma 

Przed inwazją Rosji na pełną skalę ok. 40-tysięczna Bucza była miastem z nowoczesnymi centrami handlowym, czystymi ulicami, pięknym parkiem i nowymi budynkami, w których osiedlali się pracujący w Kijowie młodzi ludzie.

Rosjanie wkroczyli do niej na początku marca ubiegłego roku. Skala i okrucieństwo zbrodni dokonanych w Buczy i ujawnionych po wyzwoleniu jej przez wojska ukraińskie wstrząsnęły światem. Udokumentowano setki ofiar, zamordowanych przez rosyjskie oddziały, które wycofywały się na początku kwietnia 2022 roku po nieudanej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy. Odkryto masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach i w piwnicach, wiele z ranami postrzałowymi głowy, niektóre ze związanymi rękami.

W Buczy znaleziono ponad 450 ciał cywilów; ponad 250 zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków, a wielu innych zmarło m.in. z wycieńczenia i braku lekarstw. W sąsiadującym z Buczą Irpieniu w podobny sposób zginęło około 300 cywilów. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach.

Czytaj także:

PAP/mc

Zobacz także

Zobacz także