more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Ponad 90 proc. Ukraińców wciąż wierzy w zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 13:16
93 proc. Ukraińców jest przekonanych o zwycięstwie w wojnie z Rosją. Nowy sondaż.
93 procent społeczeństwa wierzy w zwycięstwo w wojnie z Rosją
93 procent społeczeństwa wierzy w zwycięstwo w wojnie z RosjąFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Jednocześnie coraz więcej obywateli Ukrainy za zwycięstwo uważa nie tylko wyparcie Rosjan z ich kraju, ale też zniszczenie Federacji Rosyjskiej w jej obecnym kształcie. Takie są wyniki najnowszych badań socjologicznych przeprowadzonych przez ukraińskie Centrum imienia Razumkowa.

Opinie społeczeństwa pokrywają się z opiniami na temat kształtu przyszłego zwycięstwa wygłaszanymi przez ukraińskie władze.

- Nie chcemy wojny, chcemy pokoju, ale pokój jest możliwy w wyniku naszego zwycięstwa - tak mówił w jednym z ostatnich wystąpień prezydent Wołodymyr Zełenski.

Pełne wyparcie Rosjan z Ukrainy

Nie wierzy w zwycięstwo jedynie około 3 procent Ukraińców. Wiara w wygraną w wojnie utrzymuje się na tym samym ponad 90-procentowym poziomie już od kilku miesięcy.

Posłuchaj
00:55 12282539_1.mp3 Ukraina: 93 procent społeczeństwa wierzy w zwycięstwo w wojnie z Rosją. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

Co ważne, w porównaniu z poprzednimi, wrześniowymi badaniami zmieniła się struktura opinii co do tego, czym powinno być zwycięstwo nad okupantem. Najczęściej wskazywane jest pełne wyparcie Rosjan z Ukrainy do jej granic sprzed 2014 roku, czyli wraz z Donbasem i Krymem. Zwolennikami takiego wariantu jest około połowy respondentów. Wzrasta liczba tych, którzy wierzą w pełne rozgromienie rosyjskiej armii i możliwość dezintegracji państwa rosyjskiego. Obecnie jest ich ponad 30 procent.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także